Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat

Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat Aniden Gelen Yan Ağrıların Sebebi, Hiç beklenmedik anda birden bire çıkan yan ağrısı sizi korkutabilir..

Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat Aniden Gelen Yan Ağrıların Sebebi

Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat
Sayfa İçeriği: Böbrek Taşına Yol Açan Nedenler, Böbrek Taşı Belirtileri, Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat, Böbrek Taşı Nedenleri, Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir, Böbrek Taşı Nedir, Yan Ağrısının Nedenleri Nelerdir, Yan Ağrısı Tehlikeli Mi

Aniden çıkan yan ağrısı vede kanlı idrar böbrek taşı belirtileri olabilmektedir. Böbrek taşının olduğunu işaret eden gece ansızın çıkan yan ağrısı vede kanlı idrar ile anlamanız mümkündür. Beslenme biçiminiz vede coğrafi olarakta nedenleri çok olan sorunlar arasında olan ilaçların bile çok etkisi olmaktadır.

BÖBREK TAŞI NEDİR?

Primer olarak böbrek içinde meydana gelen vede böbrek ile idrar yolu boşluklarında toplanan taşlara ‘böbrek taşı‘ denir. Geceleri birden bire çıkan yan ağrısı olarak görünebilmektedir. Kanlı idrarda eşlik ediyorsa eğerki belirtilerde böbrek taşınız olduğu söylenebilmektedir. Aslında bir çok uzmanların ise böbrek taşının oluşumunda kesin vede bir tek nedeni olmadığını söylemektedirler.

BÖBREK TAŞINA YOL AÇAN NEDENLER NELERDİR?

Coğrafya
Beslenme şekli
Genetik faktörler
Eğitim
Çocukken geçirilen ateşli hastalık
Hareketsiz kalmak vede yatalak olmak
Bazı hastalıklar

Yüksek yerlerde daha sık rastlanmakta vede kuru iklimde görülmektedir. Düzensiz beslenmekte böbrek taşı nedenleri arasında, tekdüze beslenmek mesela idrarda taş oluşumunu önleyen ‘sitrat’ maddesi bu tip beslenenlerde azalıyor. Tüm tümörlerde olduğu gibi böbrek taşı oluşumundada çeşitli olarak genetik geçiş yapan taş hastalıkları bulunmaktadır. Eğitim arttıkça taş oluşum oranının düşüğü, eğitim azaldıkçada taş oluşumun arttığı görülmektedir. Çocuklarda görülen ateşli hastalıklar nedeni ile enfeksiyon vücuttaki sitratı yok ederek, kristallerin oluşmasıyla birbirine yapışmaları arttırdığu için bozulmalar taş oluşumuna veya enfeksiyona bağlı olarak papilla nekrozlarına sebebiyet vermektedir. Yatalak olmaya bağlı kas erimeside osteoporoz vede vücut direncinin düşmesine sebep olmakta. Bunun sonucunda ise mitokondri azalmakta, osteoporoz artmaktadır. Kemiklerden ise kana hiperkalsemi vede hiperkalsiüri sonucunda taş oluşumu kolaylaşmaktadır.

BÖBREK TAŞI RİSKİ YÜKSEK OLANLAR

Az su içenler
Az hareket edenler
Sık enfeksiyon hastalığına yakalananlar
Sıcak ortamda çalışanlar
Çocukken sık ishal vede ateşli hastalık geçirenler
Kuru iklimde yaşayanlar
Tekdüze karbonhidratla beslenenler
Tekdüze et yiyenler
Paratroid hormon bozuklukları olanlar
Çok güneşte kalanlar
Genetik kromozon anomaliler
İdrarın Ph bozuklukları
Kalsiyum metabolizma bozuklukları

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Soğuk terleme
Büyük abdest hissi
Belin yan tarafında kıvrandıran, kıvrandıkça geçeceğini düşündüren ağrı
Ağrının erkekte testislere, kadınlarda vulvaya yayılması

Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat sayfamızda siz değerli dostlarımıza böbrek taşı nedenleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Eğerki ağrıların safrakesesi vede apandisit yönünden ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Böbrek taşı ağrılarında, idrardan kan ultrasonda ise böbrekte taş yada şişme görülebilmektedir. Apandisitte ise kanda lökosit yüksekliğiyle görünebilmekte. Eğerki sizinde böbrek taşı belirtilerine dikkat yazımızla ilgili sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Böbrek Taşı Belirtilerine Dikkat sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sevdim Seni Soğuk Bir Yağmurlu Günde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed