Boyunda Şişlik Neden Olur?

Boyunda Şişlik Neden Olur? Boyunda Şişlik Kendiliğinden Geçer Mi? Boyunda şişlik nasıl geçer? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Boyunda Şişlik Neden Olur? Boyunda Şişlik Kendiliğinden Geçer Mi?

Boyunda Şişlik Neden Olur
Sayfa İçeriği: Boyunda Şişlik Neden Olur

Boyunda oluşan ve meydana gelen şişlik, tüm kişilerde endişe yaratabilmektedir. Bu durum hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde rastlanmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için boyunda şişlik nasıl geçer? ve boyunda şişlik nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Boyunda şişlik neden olur?

Boyunda şişlik, kimi zaman solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanır iken, kimi zaman da çok daha ciddi hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu durum hangi nedenle ortaya çıkarsa çıksın, boyun bölgesindeki şişliklerin ciddiye alınması vede kısa zamanda kulak burun boğaz doktoruna görünmenizde yarar var. Bu şişliklerin nedeni vakit kaybetmeden araştırılması lazım. Genellikle tümörler boyun şişliklerinin yaygın nedenlerindendir. Lenf nodu, tükürük bezleri, gırtlak, tiroid bezleri, kaslar, damarsal yapılar, sinirler yani boyunda yer alan tüm dokularda iyi veya kötü huylu tümörler gelişebilmektedir. Bununa birlikte iyi huylu tümörlerin zamanla kötü huylu tümörlere dönüşmeside görülebilir. İyi huylu kitlelerin kötü huylu olanlara nazaran daha yavaş büyüme eğilimindedir. Yalnız bu tümörler tedavi edillebilmekte vede sonrasında boyundaki şişlik de ortadan kalkmaktadır. Tüm rahatsızlıklarda erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır. Erken tanı, tedavi başarısını vede tedavi süresini etkilemektedir. Boyun bölgesinde şişlik olduğunda, kendiliğinden geçmesini beklemek yerine, kulak burun boğaz doktoruna danışmak erken tanı için oldukça önemlidir. Böylelikle bir an önce teşhis konabilir vede tedavi planlaması başlanabilmektedir. Yazımızın devamına giderek boyunda şişlik nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Boyunda Şişlik Nasıl Geçer?

Boyunda Şişlik Nedenleri

Tümöral,
Konjenital,
Enfektif,
Dermoid ve epidermoid kistler,
Arteriovenöz malformasyonlar,
Hemanjomlar,
Brankial ve tiroglosal kist ve fistüller.

Boyunda Şişlik Kendiliğinden Geçer Mi
Boyunda Şişlik Kendiliğinden Geçer Mi

Boyunda bölgesinde oluşan şişlikler genelde 3 ana grupta incelenmektedir. Enfektif hastalıklar virüsler, bakteriler vede mantarlardan kaynaklanıyor vede enfeksiyon hastalıkları da beraberinde boyunda şişlikler oluşturmaktadır. Konjenital boyun şişlikleri de, doğumsal nedenli olmaktadır. Genellikle çocukluk döneminde meydana gelmiş olsa da, genç yetişkinlerde de rastlanabilmektedir. Tiroglosal kist, dermoid vede epidermoid kistler ve yanlarda brankial kistler de orta sıklıkta rastlanmaktadır. Boyun şişlikleri tümöral nedenler ile meydana gelebilir vede tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilmektedir. Başka bir bölgede oluşan kanserler de boynun lenf nodlarına metastaz yapabilmektedir. Boyunda oluşan şişliklerin nedeni metastaz da olabilmektedir. Böyle bir durumda, boyundaki şişliğin nedeninin mutlaka araştırılması lazım.

Boyunda meydana gelen şişliğin nedeninin araştırılması vede sonrasında uygun tedavinin yapılmasıyla şişliğin geçmesi mümkündür. Boyun bölgesinde şişliğe neden unsurların sayısı bir hayli fazla olduğu için, öncelikle nedenin anlaşılması veya tanısı konması lazım. Tanı sonrasında gerekli tedaviye başlanması da mümkündür. Boyun şişliklerine tanı konması, bazen belirli bir zaman dilimini gerektirebilmektedir. Özellikle tümör kaynaklı şişme söz konusu olduğunda, kitlenin patolojik incelemesini beklemek lazım. Çünkü patolojik değerlendirme öncesinde, bir tedaviye başlanması münkün değildir. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak, bir şişme oluştuğunda bu hastalığın tedavisi boyun bölgesindeki şişliği ortadan kaldırmayı da sağlayabilmektedir.

Boyunda Şişlik Neden Olur, eğer ki sizin de boyunda şişlik neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Boyunda şişlik neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da boyunda şişlik neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed