Çene Uyuşması Nedenleri? Çene Uyşması Nasıl Geçer?

Çene Uyuşması Nedenleri? Çene Uyşması Nasıl Geçer? Bir çok insanın şikayeti çene uyuşması, çene uyuşması genellikle diş sorunları yüzünden oluşmakta.

Çene Uyuşması Nedenleri? Çene Uyşması Nasıl Geçer?

Çene Uyuşması Nedenleri Çene Uyşması Nasıl Geçer
Çene Uyuşması Nedenleri Çene Uyşması Nasıl Geçer

Çene uyuşması genel sebebi aslında diş sağlığı ile alakalıdır. Dişlerdeki sorunlar yüzünden meydana gelmektedir. Yalnız bilmeniz gerekirki bazı çene uyuşmaları sadece diş sorunlarından değildir. Multipl skleroz vede timör gibi hastalıklarda bunların yanında gelmektedir. Çene uyuşmasının bir çok nedenleri bulunmaktadır. Aslında bunların bazıları hak arasında bilinmektedir. Darbe almak vede diş problemleri bunların başında gelmektedir.

Öncelikle çene uyuşmasının gerçek sebebini doktor muayenesi ile belirlenmeli. Uyuşmanın sebep olduğu durumlar belirlenmelidir. Diş problemleri genellikle, alt çene uyuşmasına sebep olmaktadır. Diş tedavisi sırasında uygulanan uyuşturucularda sinir hasarı olmaksızın çene uyuşmasına sebep olmaktadır.

Çene Uyuşması Neden Olur?

Diş Problemleri vede Darbe Almak
Kalp Hastalıkları
Trigeminal Nevralji
Diğer Hastalıklar

Diğer Hastalıklar : Bir çok hastalıklar, çene uyuşmasına sebep olabilmektedir. Bunların başında ise; kanser,kist vede tümör,multipl skleroz gelmekte.

Kanser; Kanserin ilk belirtisi olarak çene uyuşması görülebilmektedir. Çene uyuşmasında en sık görülen kanserler ise, meme kanseri vede lenfoma en sık rastlananlardır. Akciğer ile prostat kanseride çene uyuşmasına sebep olabilmektedir.

Multipl Skleroz; Sinir sistemindeki hücrelerin miyelin kılıfın hasar gördüğü hastalık sonucuda çene uyuşması görülebilmektedir. Multipl skleroz, his kaybına, görüş azalmasına vede psikiyatrik sorunlara sebep olabilmektedir.

Kist vede Tümör; Bir çok doku farklılaşması sonucu, sinirlere baskı yaparak konum vede büyüklükteki değişim göstererek çene uyuşması yapmaktadır. Bu doku farklılaşmasına ise, kist vede tümör eşlik etmektedir. İyi yada kötü huylu tümör’da çene uyuşması yapabilmektedir.

Çene Uyuşması Nasıl Geçer?

Çene uyuşması şikayetiniz bulunuyorsa öncelikle bir diş hekimine gidebilirsiniz. Erken gidilmiş süreç daha hızlı tedavi edilmesini hızlandırmış olursunuz. Peki çene uyuşmasına iyi gelebilecek tedaviler nelerdir?

1- Masaj Yapmak.
2- B Vitamini Almak.
3- Hastalık Tedavileri.

Hastalık Tedavileri; Diğer hastalıklardan dolayı kaynaklandığını düşündüğünüz çene uyuşması için doktor muayenesini geçiktirmemelisiniz. Tedavi edilmedikçe uzun vadede kalıcı sorunlar bırakabilmektedir. Vakit kaybetmeden doktor’a başvurmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Masaj Yapmak; Kalıcı olmayan sinir hasarlarından kaynaklanmayan çene uyuşmaları, hafif bir masaj yaparak iyi hissetmenizi sağlaya bilmekte. Masaj için ise parmak uçlarınızla uyuşan bölgeye hafif baskı uygulayarak daire çizin. Kan dolaşımınızı iyileştirecek, sinir uçları uyarılarak çene uyuşması azalacaktır.

B Vitamini Almak; B12 vitamini, B vede A vitamini sinirlerin sağlıklı şekilde işlemesi için önemlidir. Kan değerlerinize baktırarak, vitamin seviyenizi ölçebilirler. İhtiyaç görüldüğü taktirde ise vitamin takviyesi kullanabilir yada vitamin iğneleri olabilirsiniz. B12, B vede A vitaminleri için ise; Et, ciğer, süt vede süt ürünleri tüketebilirsiniz.

Çene Uyuşması Nedenleri, Her çene uyuşmasında hemen korkmanıza vede heyecan yapmanıza gerek yok. Eğerki çok ciddi sorun olduğunu düşünüyorsanız bir doktor yardımı almanızda yarar var. Uzun süre geçmek bilmeyen çene uyuşması oluyorsa vakit kaybetmeden doktor muayenesi olmanız gerekmektedir. Çene uyuşması nedenleri adlı yazımızda eğerki sizinde sorularınız varsa yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Çene uyuşması hakkındaki bilgilerden arkadaşlarınızıda haberdar etmeyi onlarla bu bilgiyi paylaşmayı unutmayın. Bilgilerden arkadaşlarınızında haberi olsun, bilgiler paylaştıkça çoğalır.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gripten Kurtulamayanlara Hızlı Kurtulma Öneriler ve Tavsiyeler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed