Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir? Uyku Felci Nedenleri, Uyku felci nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir? Uyku Felci Nedenleri

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir
Sayfa İçeriği: Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir

Günümüz de nerede ise bir çok insan da rastlanan uyku felcinin, bir çok nedeni nedeni olabilmektedir. Uyku felci sırasın da kişiler göğsün de büyük baskı hissetmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için uyku felci nedir? ve uyku felci nedenleri ile ilgili cevaplarını bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Uyku felci nasıl tedavi edilir?

Uyku felcinin en belirgin nedenleri uykusuzluk, uyku düzenin de değişiklikler, kalıtsal hastalıklar, anksiyete gibi problemler, sırt üstü yatmak vede madde bağımlılığı gözlenmektedir. REM uykusunda, vücut oldukça derin uyku da olmakta ve zihinde çeşitli rüyalar görmektedir. Rüya esnasın da, vücudumuzu hareketsiz tutmak için de beyin, kaslarımızı kontrol etmemizi önemli derece engellemektedir. REM uykusun da döngü sona ermeden uyanılır ise, bilin açılır ama vücut hala kontrolümüz de olmaz. Yeni uyanmış olsak da, vücudumuzu hareket ettirmek zordur. Bilimsen adı hipnopompik felç olarak da bilinen uyku felci, REM esnasın da gerçekleşmektedir. Aniden uyanan kişi, gözlerini açsa da vücudu kaskatı kesildiğinden, hareket edemez. 2021 verilerine göre, uyku felcinin erkekler de görülme riskinin, kadınlara göre 3 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir. Anksiyet bozukluğu vede stres başta olmak üzere, bir çok psikolojik etken uyku felcinin en temel vede en bilinen nedenlerindendir. Yazımızın devamına giderek uyku felcinin belirtilerini öğrenebilirsiniz.

Uyku Felci Ne Kadar Sürer?

Uyku Felci Belirtileri

Baş ağrısı,
Çenenin kilitlenmesi,
Bazı hastalar da kasılma vede soğuk soğuk terlemeler rastlanır,
Bilincin tamamen açık olmasına rağmen, vücudun hareket ettirilmemesi durumu,
Düzensiz kalp atışları,
Kolların üst bölümün de vede bacaklar da yaşanan uyuşma.

Uyku felci, bazı kaynaklar da false awakening syndrome vede uyku paralizi olarak bilinmekte. Eğer uyku felcinin tekrarlanması esnasın da, akut depresyona yol açabilmektedir. Genellikle de uyanır uyanmaz veya uykuya dalmadan önce yaşanan geçici felce de, uyku felci adı verilmektedir. Uyku felci, bir çok kişi de sadece bir kaç dakika sürer iken, bazı kişiler de yaklaşık olarak 1 saat boyunca vücut hareket ettirmek zordur. Uyku felci yaşayan kişilerin, bir çoğu rüya görmeye devam ettiğini düşünmektedir. Aşırı korku hali vede panik hali uyku felcinin çok daha uzun sürmesine yol açabilmektedir.

Uyku felci nedenleri arasında; Paronaya, aşırı stres, çok sık kabuk görmek, kaygı bozuklukları, sırt üstü yatmak, ınsomnia vede parasomnia gibi çeşitli uyku bozuklukları, düzensiz uyku saatleri de karabasanın en önemli nedenleri olmaktadır. Mesela; uzun saatlere kadar uykusuz kalmak veya gündüz saatinde kalmak gibi.

Uyku Felci Tedavi Edilir Mi?

Bazı insanlar da sık sık rastlanan uyku felci hastalığının, henüz kesin tedavisi bulunmamaktadır. Yalnız çeşitli seanslar vede alternatif tedavi yöntemleri uygulanarak, uyku felcini tetikleyen faktörler ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle de stres vede kaygı kaynaklı uyku felçlerin de anksiyete bozukluğu tedavisin de uygulanan bazı yöntemler yapılmaktadır. Bu hastalık aslında dolaylı yoldan tedavi edilebilen hastalıktır. Genellikle de REM uykusu vede non-REM uykusunun döngüsünü bozmayan, uyku sürecini düzene sokan ilaç tercih edilir. Yalnız bu ilaçların hiç bir zaman gelişi güzel alınmaması vede kesinlik ile uzman hekim kontrolün de tercih edilmesi gerekmektedir. Antidepresan tercihi de, tek başına uyku felcini önlemeye yetmez. Bu gibi ilaçlar uyku felcini önlemeye yardımcı olmazlar. Antidepresanlar, özellikle depresyonu tedavi eden vede dolaylı olarak da depresyondan kaynaklanan uyku problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayan ilaç türüdür. Uyku felci için doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, tedaviyi de ona göre sürdürmektedir.

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir, uyku felci ile ilgili bazı kişiler bir ruh ya da hayalet uyuyan kişinin üzerin de oturup ya da yatıp uyku felcine neden olur. Bu ölümün güçleri tarafından, küçük çap da ruhun ele geçirilmesi olarak düşünülmekte vede genellik ile uyku felci yaşayan kişi zarar görmez. Eğer ki sizin de uyku felci nasıl tedavi edilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Uyku felci nasıl tedavi edilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da uyku felci nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gece Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed