Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eklikliği Neden Olur?

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eklikliği Neden Olur? Demir eksikliği bir çok vitamin kaybından meydana gelmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eklikliği Neden Olur?

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir
Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Demir Eksikliği ile birlikte bir çok belirtilerde kendini göstermektedir. Bu gibi belirtiler demir eksikliği sırasında görülebilmektedir. Mesela, yorgunluk, uykusuzluk, baş dönmesi, tırnak bozukluğu, kaşıntı, saç dökülmesi, çarpıntı, nefes darlığı gibi. Bu gibi sorunlarında demir eksikliği ile birlikte hastada olması normaldir.

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yanlış beslenme.
Kafeinli içecekler.
Adet kanamaları.
Hamilelik.
Sindirim sistemi hastalıkları.
İlaçlar.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler hariç, bir çok nedende demir eksikliğine sebep olabilmektedir. Aklımıza gelenleri size sıraladık, bu tür kaynaklarda az daha olsa dikkatli olmanız sizin sağlığınız açısından önemlidir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bir çok insanda demir eksikliği belirtisi başka başka belirtilerle meydana gelir. Çok değişik belirtiler gösterebilmektedir. Vücut içinde demir eksikliği seviyesi düştükçe insanda kansızlık ortaya çıkmaktadır. Peki demir eksiliği belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım.

Sürekli yorgunluk.
Nefes nefese kalmak.
Çarpıntı vede gögüsde ağrı.
Dalgınlık.
Depresyon.
Üşüme.
Tırnak kırılması.
Baş dönmesi vede göz kararması.
Saç dökülmesi.
Tuhaf şeyler yeme alışkanlığı.
Soluk ten rengi.
Dilde şişmeler.

Bu gibi belirtilerle birlikte, demir eksikliğinin yol açabilecek bir diğer hastalıklar ise bir çok değişiklik göstermektedir. Demir eksikliğinin yol açabileceği diğer hastalıklar nelerdir? sorusuna gelirsek hemen size o hastalıklarıda sıralayaım.

Kalp rahatsızlıkları.
Hamilelik problemleri.
Gelişim yavaşlığı.
Sık hastalanma.
Huzursuz bacak sendromu.

Gibi bir çok hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarla birbir etkilenmemeniz için uzman hekime başvurmanız gerekmektedir. Tedavinize erken başlarsanız size bu tür hastalıklara yakalanma olasılığınızın az olduğunu söyleyelim.

Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Demir Eksikliği Tedavisi Nedir?

Öncelikle bu durumla karşı karşıya olan hastalar, bir doktor yardımı alması gerekmektedir. Demir eksikliği vede anemi belirtileri olan hastalar, kesinlikle doktora başvurması lazım. Sağlık ihmallere gelmez. Bu tür rahatsızlık genellikle hamilelik vede et yemeyen kişilerde sık görülebilmektedir.

Kafein tüketiminizi azaltmalısınız. Çünkü bilmeniz gerekirki, kahve, kola, çay gibi kafein içeren içerikler demir emilimini olumsuz yönde etkilemektedir. Demir ile kalsiyumu aynı anda tüketmemeye dikkat edin. Bol bol c vitamnini alın. Fitik asidini azaltın.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir, hakkında siz değerli dostlarımıza demir eksikliğinin neden kaynaklandığını sıraladık, sakın bende yok diye düşünmeyin, birgün her birey karşılaşa bilecek rahatsızlıklardan biridir, demir eksikliği onun için yediklerinize dikkat etmeyi ihmal etmeyi unutmayın. Bireylerde yaş ilerledikçe daha sık görülebilecek rahatsızlıktır. Onun için, yukarda yazımızda sıraladığımız belirtilerin bazıları sizde görünüyorsa, doktora başvurarak tedavinizi ertelemeyin. Sağlıklı günleriniz olması dileğiyle, sağlık ihmallere gelmez dostlar. Sizlerde yazımızın arkadaşlarınızında bilgilenmesi için haberdar olmalarını sağlamak acısından onlarla paylaşmayı unutmayın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bir Yudum Aşk Yüzünden Dilendirdin Etrafında Günlerce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed