Diş Sararması Nedenleri Nelerdir?

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir? Dişler Nasıl Beyazlatılır? Diş sararması neden olur? Hakkında merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir? Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Diş Sararması Nedenleri Nelerdir

Günümüz de nerede ise tüm insanların dişleri ile uğraşmadığı ve bir çok aksaklık yaptığını bilmekteyiz. Diş beyazlatma iki ana türde incelenmektedir. Bunlar dış lekeleri çıkarmaya dayalı kapsamlı beyazlatma, diğeri ise dahili renk değişikliği gidermeye dayalı yerel ağartmadır. Gençler de vede çocuklar da yer alan en yaygın pigmentasyon türü de iç lekeler olmaktadır. Bir çok diş etkilendiğin de genellik ile diş minesi bozukluğundan ya da dişte lokalize kanamadan olur. Yara izi, her dişin gerçek minesi ayrı ayrı oluşturulduğunda olmaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek diş sararması nedenleri ve dişler nasıl beyazlatılır? Soruları ile ilgili cevapları ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Peki diş sararması nedenleri nelerdir?

Diş oluşumunu vede mine pigmentasyınunu engelleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar, mineral yatakları, fetusün yaşı ve emzirme, kanama, diğer faktörler gibi. Sararma, ağız boşluğun da dişin pulpasına kadar olan mesafe koruyucu bir biyolojik görüntüyü sürdürmek için beyaz mine erozyonu vede azalmış dentin kalınlığından oluşur. Dişlerde kanamalar vede travma sonrası sararması da iç lekelerdir. Hamur haznesi içinde kanama oluştuğunda, pıhtılar genellikle matrikste birikir vede emilmesi zorlaşmaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek diş sararması nedenlerini bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Diş Sararması Neden Olur?

Diş Sararması Nedenleri

Tüketilen maddeler dişleri her gün koyu renk yapmaktadır. Pigmentasyonuna yol açan en yaygın ürünler kahve, tütün, siyah çay vede kırmızı şarap olmaktadır. Yalnız çoğu bebek bunları tüketmez, emmez, çiğnemez. Spor içecekleri vede soda gibi boyalı yiyecekler de dişler de lekeler oluşturur. Yalnız tüm bunlar dişlerin rengini değiştirmek için zaman gerektirmektedir. Çocuklar vede bazı yetişkinler ağızların da demir vede diğer mineralleri biriktirme eğilimde olmaktadır. Bu da dişlerin lekelenmesine neden olmakta. Yalnız aşındırıcı diş macunları vede sık sık yapılan profesyonel temizlik bu tükürük birikintilerinin giderilmesine destek olur.

Diş Beyazlatma Tedavisi

Diş Sararması Nasıl Geçer
Diş Sararması Nasıl Geçer

Diş beyazlatma tedavisi reçetili ya da tezgah üstü beyazlatma kitleri ile yapılabilir. Bu tedavilerin sadece diş minesi üzerin de işe yaradığını vede dişlere yerleştirilen her hangi bir yapay diş restorasyonunu rahatlatmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Dolgu, kuron, diş replasmanı aya da kaplama gerekiyor ise son yerleştirmeden önce beyazlatma uygulanmalıdır. Diş eti lezyonları ya da diş eti hastalığı var ise, diş hassasiyetini uyarmak için enfekte her hangi bölgeye ya da boşluklara damlatılabilen her hangi bir beyazlatma ürünü uygulanmadan önce bunlar belirlenmeli vede tedavisi yapılmalıdır.

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir, diş beyazlatma işlemlerinin bazı yan etkileri, diş etlerin de kimyasal yanıklar, alerjik reaksiyon vede tahriş meydana gelebilmektedir. Diş çürümesi riskini yükseltir. Ürünün eşit olamayan dağılımı, bazı dişleri diğerlerinden daha fazla hafifletmekte. Farklı boyama türleri daha iyi ya da kötü sonuçlara yol açmakta vede ağız boşluğu boyunca vede bazen tek bir diş içinde farklı lekeler bulunabilmektedir. Eğer ki sizin de diş sararması nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Diş sararması nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da diş sararması nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Eğerki yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız sizde arkadaşlarınızın bilgilenmesi vede makalemizden haberdar olmaları için paylaşın. Soru vede şikayetlerinizi ise bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Balgamla Ağızdan Kan Gelmesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed