Donuk Omuz Sendromu Neden Olur?

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur? Donuk Omuz Sendromu Tedavisi, Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir? Hakkında merak edilenler yazımızda…

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur? Donuk Omuz Sendromu Tedavisi

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Donuk Omuz Sendromu Neden Olur, Donuk Omuz Sendromu Tedavisi, Donuk Omuz Sendromunun Belirtileri Nelerdir, Donuk Omuz Sendromu Nasıl Anlaşılır, Donuk Omuz Sendromu Nasıl Tedavi Edilir, Donuk Omuz Sendromu Nedenleri Nelerdir, Donuk Omuz Sendromu Nedir

Donuk omuz sendromu neden olur ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri ayrıntılı olarak yazımız da siz değerli dostlarımız için mercek altına aldık. Donuk omuz sendromu tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Donuk omuz sendromu nedir? ve Donuk omuz sendromu nedenleri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşmanız mümkün. Peki donuk omuz sendromu neden olur? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Vücutta bazı kemikler vücudun dik durmasını sağlamaktadır. Bunlardan bazıları ise omurga kemiği vede omuzlar’dır. Tüm hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğradığında ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Omuz eklemi vücudumuzda temel hareket taşı olarak görev görmektedir. Günlük olarak yapılan bir çok hareket neden ile fazla tahribata uğramaktadır. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan donuk omuz sendromu da bu tahribat sonrası yaşanmaktadır. Donuk omuz sendromu ilerlediğin de yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Ağrılarda eşlik ettiğinde hareket kısıtlığı yaşanmaktadır. Donuk omuz sendromunun altında yatan bazı nedenler ise omuzdaki kaslar vede eklemlerin hasar alması vede bunun yıllar sonra ortaya çıkması olarak görünmektedir. Bunlar dışında ise, damar tıkanıklığı, kötü kolesterol yüksekliği, tiroid sorunları, boyun rahatsızlıkları vede aşırı stresin kaz dokularındaki sinirleri olumsuz etkilemesi gibi durumlarda görülebilmektedir.

DONUK OMUZ SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

DONUK OMUZ SENDROMU NASIL ANLAŞILIR?

Günlük aktiviteleri olumsuz yönde etkileyecek omuz ağrısı.
Uyku sırasında omuz vede boyun ağrılarıyla uyanma.
Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük görünmesi.
Uzanma, oturma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren vede geçmeyen ağrı gibi belirtiler görünebilir.

DONUK OMUZ SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Donuk omuz sendromundan şüphe duyan hastanın uzman hekime görülmesinde fayda var. Umursamayıp, yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların mutlaka bir doktora danışması lazım. İlk olarak hastaya yapılan tedavi kasların açılması vede omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif yöntem uygulanır. Bu yöntemde ağrı kesici vede ödem azaltıcı ilaçlar aynı zaman da omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi yapılmaktadır. Hasta kişinin dengesiz hareketler ile rahatsızlığın ilerlemesi durdurulmaktadır. Kortizon iğneler ile şişme vede ağrı azaltılır. Donuk omuzda en önemli tedavi fiziktir. Fizik tedavi de omuzun sabit kalmasının önüne geçilmektedir. Yalnız bu işlem uzman kontrolünde yapılmaktadır. Hastanın hareketine göre kas ve sinirlerin durumu gözetlenmektedir. Bu durum zamanında tedavi edilmediğin de omuz kullanılmaz hale gelebilir.

DONUK OMUZ SENDROMU NEDENLERİ NELERDİR?

Kalsiyum eksikliğinden dolayı vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da görülmesi.

En yaygın olarak görülen nedeni omuzun yıllar önce travma yaşamasıdır. Kırılma, düşme vede çarpma gibi olaylardan sonra omuz kemiğinin ciddi hasar alması vede bu hasarın yeterli tedaviyle iyileştirilmemesi sendroma neden olmaktadır.

Yıllar önce yaşanan boyunda veya omuzda bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilmektedir. Bunun nedeni de kişinin ameliyat sonrası yeteri fiziksel tedaviyi uygulamamasından dolayıdır.

Kronik hastalıklardan özellik ile şeker hastalığının kaslarda hasara neden olması da donuk omuz sendromunun meydana gelmesine neden olur. Hormon bozukluğu vede vücudun yağ endeksinin yüksek olması da donuk omuz sendromuna davetiye çıkarmaktadır.

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur, yazımız da hazırladığımız donuk omuz sendromu nedenleri ve belirtilerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki donuk omuz sendromu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Donuk omuz sendromu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Primolut Hap Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed