Egzama Neden Olur? Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama Neden Olur? Egzama Belirtileri Nelerdir? Egzama, belirtileri değişik türden göstermektedir, nedenleri ise yazımızda mevcut.

Egzama Neden Olur? Egzama Belirtileri Nelerdir? Egzama Nedir?

Egzama Neden Olur
Egzama Neden Olur

Cilt hastalığı olarak bilinen egzame yani diğer adıylada dermatit sebepleri tıp dünyasında uzman doktorların bile kesin cevap veremediği rahatsızlıklar arasındadır. Cilt hastalıkğı olan, egzama çevresel faktörler sebebiyle savunmaya geçerek iltihap oluşumuyla tepki göstermektedir. Ciltte görünen durumlar ise, bir çok kez değişik türdedir. Döküntü, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk vede çatlaklık gibi görünmektedir.

Egzama rahatsızlığı aslında çocuklarda zamanla kendi kendine iyileşirken, yetişkin kişilerde tedavisi henüz kesin birşey yoktur. Bir çok egzame türleri bulunmaktadır, bunlar ise alerjik, yağlı deriler, temas egzame vede sinirsel olarak ayrılmaktadır.

En yaygın olanı ise alerjik türden olanıdır. Diğer adı ilede bilinen alerjik egzama (Atopik dermatit) çok daha kalıtsal olarak görülmektedir. Hastalığa sebep olan şeylerden uzak durularak, egzama kontrol altına alınması mümkün.

Egzama Çevresel Faktörler Nelerdir?

Cilt Tahrişi
Alerjenler
Hava Koşulları

Egzama Genetik Faktörler Nelerdir?

Stres
Bağışıklık Sistemi

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Bayanlarda genellikle hormonal değişiklik gösterilmektedir. Bazı kadınlarda, hormol seviyelerinin artması sonuçu egzama semptomlarının yükselmesi görülmüştür. Yalnız bilinmesi gerekli bir detayda hormonlar, egzamanın ortaya çıkmasının nedenlerinden değildir. Sadece egzama semptonlarının yükselmesine vede kötüleşmesine sebep olabilmektedir. Hamilelik vede regl dönemlerinde kadınlarda daha sık bu hastalıktan şikayetler arttığı görünmektedir.

Egzama bir çok tetikleyici unsurlar vardır. Eğerki bunları sık sık yapıyorsanız, egzamanın iyileşmesini hızlandırmanız için uzak durmanız gerekmektedir.

Egzama Tetikleyiciler;

Sıcak vede uzun banyo
Sık sık sabunlanma
Kuru cilt
Çok terlemek
Ani hava değişimleri
Yünlü benzeri kumaşlar
Sigara kullanmak
Tozlu ortamlar
Kum

Yukarda belirtmiş olduğumuz tetikleyiciler, eğerki egzama şikayetinizin geçmediğini vurguluyorsanız biraz dikkat etmeniz gerekmektedir. Yetişkin bireylerde, egzama nasıl tamamen ortadan kalmasada, belirtileri kontrol altına alınabilecek hastalıktır. Egzama rahatsızlığı sadece sabır isteyen rahatsızlıktır. Onun için uzun uzun doktor gezip, tedaviye tekrardan başlamak yerine zamana bırakarak bekleyin. Rahatsızlığınızı iyi tanıyın vede nelerin sebep olduğunu iyi seçin. O tür maddelerden uzak durmaya çalışın.

Egzama Neden Olur, bir çok insanın şikayeti olan egzama rahatsızlığı günümüzde çok sayıda insanda görülmektedir. Kaşıntı yapan vede çalışma verimini düşüren bu hastalık aslında insanın korkulu dünyası gibi olabilmektedir. Siz dostlarımız egzama hastalığına yakalanmışsanız öncelikle onu iyi tanımanıza izin verin, tedaviden ne beklendiğini bilmek çok önemlidir. Egzama, için evde neler yapacağınıza odaklanın, nemlendiriciler kullanın. Günlük olarak ılık bir banyo yapmakta iyi gelecektir. En önemliside beslenmenize dikkat etmenizdir. Eğerki egzama rahatsızlığı ile ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Arkadaşlarınızı bu yazımızla ilgili haberdar etmeyi unutmayın, bilgi paylaşıldıkça çoğalır onlarda bilgiden haberdar olsunlar.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hasret Kaldım Kokuna Sevdanın Köşesindeki Hicazda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed