Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar? Gastroenteroloji Nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar? Gastroenteroloji Nedir?

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar
Sayfa İçeriği: Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Sindirim sistemi ağızdan başlayarak mide, yemek borusu, ince bağırsak, karaciğer, kalın bağırsak, safra yolları vede pankreas hastalıkları ile ilgilenen bilim dalına gastroenteroloji denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için gastroenteroloji hastalıkları nelerdir? ve gastroenteroloji nedir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak yazımızdan öğrenebilirsiniz. Peki Gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar?

Gastroenteroloji dalı, çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tanı vede tedavisi ile ilgilenmektedir. Bu bölümün çalışma alanı ise oldukça geniştir. Yemek borusu vede mide hastalıklarından, bağırsağa bağlı gelişen hastalıklara, safra kesesi, karaciğer vede pankreasa kadar birbirinden farklı görünen, yalnız birbiri ile bağlantılı olabilecek hastalıkların tanı vede tedavisi gastroenteroloji bölümünde gerçekleşmektedir. Bu bölümde hastalara teşhis vede tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Teşhis de kullanılan yöntemler, özellikle endoskopik yöntemlerdir. Bu yöntemlerden mide için olanı da gastroskopi, kalın bağırsak için olanı da kolonoskopi olarak isimlendirilir. Teşhis yöntemleri günümüz de kamera sistemleri ile yapılmaktadır. Hastanın vücuduna, ince bir borunun ucunda yer alan kameralar gönderilir vede bölge incelemesi uygulanmaktadır. Kolonoskopi vede endoskopi yöntemleri esnasın da hastanın herhangi bir rahatsızlık hissetmemesi için sedasyon işlemi uygulanmaktadır. Yazımızın devamına giderek gastroenteroloji ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gastroenteroloji Nedir?

Gastroenteroloji Hastalıkları Nelerdir?

Kolon polipleri,
Kanser,
Hepatit,
Gastroözofageal reflü,
Peptik ülser hastalığı,
Kolit, Safra kesesi,
Safra yolu hastalığı,
Beslenme sorunları,
Irritable bağırsak sendromu,
Pankreatit

Gastroenteroloji testleri kan sayımı, kan biyokimyası ve dışkı numunesinin incelenmesi gibi laboratuvar tetiklerin yanı sıra, röntgen, ultrasonografi, bilgisayar tomografi ve manyetik rezonans gibi radyolojik görüntülemelerden vede kolonoskopi, endoskopi ve endoskopik yolla safra yollarının görüntülenmesini yapmaktadır. Gastroenteroloji dalı, dahiliye yani iç hastalıkları kategorisine giren hastalıkları incelemesine rağmen, sindirim sistemi yolunun, iç mekanizması itibari ile ayrı bir bilim dalı haline gelmektedir. Dahiliye uzmanlarının bazıları da bu bölüme bakmaktadır.

Gastroenteroloji bölümüne randevu almak için telefon veya internet üzerinden randevu alınabilmektedir. Telefon ile randevu için 182 numaralı telefon aranabilmektedir. İnternet üzerinden randevu almak için de, hastane randevu sistemi üzerinden açılan sayfadaki yönlendirmeler takip edilerek hemen alınabilir.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar, gastroenteroloji karaciğer hastalıkları vede mide bağırsaklar ile ilgilenen bilim dalına denir. Gastro latince de, mide, enteroloji de bağırsakları ifade etmektedir. Eğer ki sizin de gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gastroenteroloji hastalıkları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Polinöropati Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed