Polinöropati Belirtileri Nelerdir?

Polinöropati Belirtileri Nelerdir? Polinöropati Nede Olur? Polinöropati nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen, bazı bilgilere yazımızdan bulabilirsiniz.

Polinöropati Belirtileri Nelerdir? Polinöropati Nede Olur?

Polinöropati Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Polinöropati Belirtileri Nelerdir

Kişide ki, periferik sinirlerin zarar görmesi nedeni ile, normal sinyallerin beyna geri gönderilememesi ile meydana gelen hastalığa polinöropati denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için polinöropati nasıl tedavi edilir? ve polinöropati neden olur? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Polinöropati belirtileri nelerdir?

Kaslarda ki, ciltteki ve organlarda ki kısacası vücudun farklı bölgelerinde ki, birden çok sinir etkilenebilen hastalık olan polinöropati, Sinir hasarı, duyusal veya motor sinirler de olabileceği gibi, her ikisinde birden görülebilmektedir. Bu durum ise sensorimotor nöropati olarak isimlendirilir. Belirtiler ise, hangi sinirlerin hasar gördüğüne göre değişiklik göstermektedir. Sinir hasarı sonucu kaslar da güçsüzlük, koordinasyon bozukluğu, yürümede zorluk, el, kol vede bacaklar da ağrı vede uyuşma gibi farklı belirtilere rastlanır. Tedavisin de ise ilaç, rehabilitasyon veya alternatif yöntemler uygulanır. Tedavi de amaç ilk öncelik ile sinir hasarının altın da yatan hastalığı tedavi etmek, daha sonra da semptomları hafifletmektedir. Yazımızın devamına giderek polinöropati nedenleri ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Polinöropati Nedenleri Nelerdir?

Polinöropati Belirtileri

Yemek yeme vede yutma güçlüğü,
Nefes alma da zorluk çekme,
Baş dönmesi vede yürümede güçlük çekme,
Kan basıncı vede nabız da anormallikler,
Sindirim sistemi vede mesane sorunları,
Aşırı terleme, ısıyı tolere edememe,
Bacak vede ayak ülserleri,
Cilt vede tırnak enfeksiyonları,
Düşme atakları vede koordinasyon eksikliği,
Kas güçsüzlüğü vede kaslar da seyirme,
Cilt, saç vede tırnak da görülebilen değişiklikler,
Sıcaklık değişimlerini algılama da yetersizlik,
Yanma, donma vede bıçaklanma vb. ağrı hissetme,
Dokunmaya karşı aşırı hassasiyet,
Gece ağrılarına bağlı olan uyku sorunları,
Kol, bacak, el veya ayakları kullanırken zorlanma,
Uyuşma ve acı hissedememe,
Karıncalanma vede iğnelenme hissi.

Polinöropati Nedenleri

Aşırı alkol kullanımı,
Diyabet,
Kemik iliği bozuklukları,
Otoimmün hastalıklar,
Bakteriyel vede viral enfeksiyonlar,
Bazı kalıtsal bozuklar,
Yetersiz beslenme,
Bazı ilaçlar,
Böbrek veya karaciğer hastalığı,
Hipotriodizm,
Toksinlere maruz kalma,
Yaralanma vede fiziksel travmalar.

3 çeşit polinöropati varıdr. Bunlar; Akut polinöropati, kronik polinöropati vede çoklu mononöropatidir. Polinöropati hastalığının tedavisin de, öncelik ile altta yatan nedenler tedavi edilmektedir. Aynı zaman da beslenme eksikliklerinin vede semptomların giderilmesi hedeflenmektedir. İlaç ile tedaviden, tıbbi terapilerden vede alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Polinöropati, tedavisin de kullanılan ilaçlar, hastalığın nedenine göre farklılık gösterebilmektedir. Mesela; polinöropatiye diyabetin neden olması durumun da, insülin barındıran diyabet ilaçları kullanılması gerekmektedir. Polinöropati ilaçları; Hipotroidzm kaynaklı, polinöropati tedavisin de insülin içerikli ilaçlardan yararlanılmaktadır. Hafif vede orta şiddetli ağrıların tedavisi amacı ile ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. TCA olarak adlandırılan bir takım duloksetin, antidepresanlar vb. SNRI ilaçlar, tedavi de kullanılan diğer ilaç türleridir. Pregabalin ve gabapentin gibi bazı nöbet ilaçları da kullanılması gerekebilmektedir.

Polinöropati Belirtileri Nelerdir, polinöropatinin temel sebebi, vücutta ki bazı periferik sinirlerin hasar almasıdır. Bu hasara yol açan en önemli etkenler de, diyabet, bir takım ilaçlar, yetersiz beslenme, bazı kalıtsal bozuklar başta gelmektedir. Eğer ki sizin de polinöropati belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Polinöropati belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da polinöropati nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burun İçi Yapışıklık Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed