Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Kanlanması Neden Olur? Göz Kanlanması Ne Zaman Tehlikeli?, Göz kanlanmasına ne iyi gelir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Göz Kanlanması Neden Olur? Göz Kanlanması Ne Zaman Tehlikeli?

Göz Kanlanması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Göz Kanlanması Neden Olur

Sklere tabakası olarak da bilinen, gözün beyaz kısmıyla, göz yüzeyinde yer alan şeffaf tabakanın arasında bulunan kılcal damarların, aşırı genişlemesi vede kan toplamasıyla göz kanlanması meydana gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için göz kanlanmasına ne iyi gelir? ve göz kanlanması ne zamna tehlikeli? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanması; Sklera üzerinde çok miktarda damarın kırmızı çizgi şeklinde belirginleşmesi biçiminde görülebileceği gibi, tüm sklera yüzeyine pembe veya kırmızı rnegin oturması şeklinde de meydana gelebilmektedir. Normalde beyaz renkte olan, sklera yüzeyinde yer alan kılcal damarlar belirgin değildir. Yalnız bu damarlar, çevresel faktörlere, yaşam tarzına vede bazı rahatsızlıklara bağlı olarak şişerek belirgin hale gelebilmektedir. Göz kanlanması her iki gözde olabileceği gibi, sadece tek bir gözde de meydana gelebilmektedir. Tek gözde meydana gelen kanlanma, her iki gözde olan kanlanmaya göre daha riskli olmaktadır. Göz kanlanması sık görülen bir durum olsa da, kanlanmaya eşlik eden kuruluk hissi, ağrı, kaşıntı vede görme bozukluğu gibi belirtilerin eşlik etmesi önemli sağlık sorunlaırn işaretçisi olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Gözün beyaz bölgesi ile göz yüzeyindeki şeffaf tabakanın arasında yer alan kılcal damarların genişlemesi vede kan toplamasıyla oluşan göz kanlanması, ciddiye alınması gereken önemli sağlık sorununun habercisi olabilmektedir. Gözde akıntı, sulanma, şişlik, kaşıntı, görüş sorunları, yüksek ateş vede göz ağrısı gibi semptomların eşlik ettiği göz kanlanamsı vakalarında, bu belirtilere yol açan rahatsızlığın mutlaka araştırılması lazım. Göz kanlanması nedenleri arasında genellik ile çevresel faktörler, yaşam tarzı vede bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek göz kanlanması nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Göz Kanlanması Ne Zaman Tehlikeli?

Göz Kanlanması Nedenleri

Kimyasallar,
Güneşe maruz kalmak,
Yetersiz ışık,
Zararlı alışkanlıklar,
Uzun süre odaklanmak,
Uykusuzluk,
Göz tansiyonu,
Kornea ülseri,
Blefarit,
Üveit,
Konjonktivit.

Uyuşturucu, alkol vede sigara kullanımı, göz kanlanmasına yol açan etkenler arasında bulunmaktadır. Bu alışkanlıklar kalp vede damar sağlığını olumsuz etkilediğinden göz bölgesinde yer alan damarların genişlemesine vede çatlamasına yol açabilmektedir. Sigara vede alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak, bir çok sağlık sorununun önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Uzun süreyle, bir noktaya odaklanmak gözlerin yhorulmasına vede kanlanmasıne neden olmaktadır. Odaklanılan bir nesne veya okunan bir kitap olabileceği gibi bilgisayar, telefon, tablet vede televizyon gibi ışık yayan ekranlara uzun süreyle bakmak da olabilmektedir. Bu tür eylemleri yapar iken, bireyin ara sıra gözlerini dinlendirmesi vede ufuk çizgisine bakması kanlanmayı önleyebilmektedir. Uykusuzluk; Göz kanlanmasına neden olan faktörlerin en başında yer almaktadır. Fazla uyumak da gözlerde kızarıklığa yol açabilmektedir. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak, çocuklar 9 ila 11 saat, ergenlik dönemindekiler 8 ila 10 saat, yetişkinler de 7 ila 9 saat uyumalıdır. Bu süreden az veya fazla uyumak göz kanlanmasına yol açabilmektedir.

Kimyasal herhangi bir maddenin göze temas etmesi, göz kanlanmasının yanı sıra görme yetisinin kalıcı olarka yitirilmesine de yol açabilmektedir. Gözün kimyasal sıvı veya gaz ile temas etmesinin hemen ardından göz vede çevresi, bol su ile yıkınmalı ve acilen en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. Özellik ile yaz aylarında uzun süreyle korunmasız bir şekilde direkt güneşe maruz kalmak, göz kanlanmasının yanı sıra bir çok sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Zorunda kalınmadıkça güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak vede uygun özelliklerde güneş gözlüğü kullanmak, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur iken, göz kanlanmasının önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Göz Kanlanması Kaç Günde Geçer?

Yaşam alanları veya çalışma ortamlarında ışığın yetersiz olması, gözlerin çok daha hızlı yorulmasına yol açmaktadır. Özellikle loş ışık altında kitap okumak, yazı yazmak, el işi yapmak veya sadece uzun süre ile bu tür ortamlara yer almak gözlerin kanlanmasına yol açabilmektedir. Işığın çok parlak olması da aynı etkiyi yaratabileceğinden ortam için uygun ışık şddetini ayarlamak göz sağlığı için oldukça önemlidir. Nörodejeneratif optik sinir hastalarından biri olan, göz tansiyonu veya farklı deyiş işe glokom, tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybına yol açabilen önemli bir hastalıktır. Göz içi basının aniden yükselmesi olarak da tanımlanabilen, bu rahatsızlık kanlanma, şiddetli göz vede baş ağrısı, bulanık görme, ışık etrafında hare görme, terleme, bulantı, kusma gibi belirtiler göstermektedir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer
Göz Kanlanması Nasıl Geçer

Kornea tabakasında açık bir yara oluşumuna neden olan bu rahatsızlık, göz kanlanması başta olmak üzere ışığa duyarlılık, görüşte bozulma, kaşıntı, ağrı, akıntı, sulanma vede kornea üzerinde bayz leke gibi semptomlara yol açabilmektedir. Kısmi görme kaybı yol açabilmektedir. Kirpik köklerinin, yağ bezeleri ile kaplanması sonucu meydana gelir. Göz kapağı iltihabı veya arpacık olarak da bilinmektedir. Gözün orta tabakasını etkileyen bu iltihaplı rahatsızlık, bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda veya vücutta enfeksiyon varlığında oluşabilmektedir. Kalıcı göz kaybına yol açabilen üvelit, göz kanlanması, ağrı, kızarıklık vede görüş bulanıklığı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Göz yüzeyini kaplayan şeffaf zarın iltihaplanması olarak tanımlanabilen konjoktivit, halk arasında pembe göz olarak da bilinmektedir. Konjonktivit, alerjik olabileceği gibi viral bir enfeksiyon sonucunda meydnana gelebilmektedir.

Göz Kanlanması Tedavi Edilir Mi?

Göz kanlanması tedavisi için, kanlanmaya neden olan odak rahatsızlığın iyileştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Göze bağlı rahatsızlıkların tedavisi için, doktorun önerisi doğrultusunda, göz damlası, antibiyotikli kremler vede oral ilaçlar kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda yalnızca hayat tarzının değiştirilmesi gerekir iken, bazı durumlarda altta yatan göz dışı sağlık sorunlarının tedavi edilmesi lazım.

Göz Kanlanması Neden Olur, göz kanlanması genellik ile uzun süre odaklanmak, yüksek basınç ile öksürmek, uykusuzluk gibi bir çok neden, gözlerin kanlanmasına neden olabilmektedir. Alerji, göz kuruluğu, göz tansiyonu, göz içinde meydana gelen iltihaplanmalar, kirpik iltihapları vede arpacık gibi rahatsızlıklar da göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Eğer ki sizin de göz kanlanması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Göz kanlanması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da göz kanlanması neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Topuğu Neden Çatlar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed