İskemik İnme Nedenleri Nelerdir?

iskemik inme Nedenleri Nelerdir? İskemi Neden Olur? İskemi sorunu bir çok insan da görülebilen kan akımının azalması sorunlarındandır.

İskemik İnme Nedenleri Nelerdir? İskemi Neden Olur?

iskemik inme Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: İskemik İnme Nedenleri Nelerdir, İskemi Neden Olur, İskemi Nedenleri Nelerdir, Kalpte İskemi Belirtileri, Beyinde İskemi Belirtileri, Bağırsak İskemisi Belirtileri, Bacakta İskemi Belirtileri, İskemik Tedavisi, İskemik İnme İyileşir Mi, İskemik Atak, Beyinde İskemi, Geçici İskemik Atak Ayrıcı Tanı, Kronik İskemik Nedir, İskemi Belirtileri

Sağlıklı bir vücut içinde bulunduğu hücreler ise fonsiyonlarını yerine sağlıklı şekilde getirmesi için yada sürdürebilmesi için kan akışına ihtiyaç duymaktadır. Toksinlerin ise bedenden uzaklaştırılması için kan akışına ihtiyaç vardır. İskemik ise kan akımının azalması olarak bilinmektedir. Organ vede dokuların vücut içinde düzgün bir biçimde kan akışını sunamaması sonucu azalmadan dolayı iskemi kaynaklanmaktadır Eğerki kan damarlarında, hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirmesi için yeterli kan akımın olmamasına iskeme denir.

İskemi görülebilen genellikle, beyin vede kalpte olmaktadır. Kan akışına gerek duyan vücudumuz, işlevini tam yapabilmeleri için dokuların kanın azalmaması gerekmektedir. O yüzden iskemi dokular üzerinde ciddi derece de hasara, hatta bir organın çalışmamasının durmasına sebep olabilmektedir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde iskemi meydana gelebilmektedir. Felç yada kalp kirizi gibi iki durumda da, iskemiden kaynaklıdır. Bağırsakları da etkileyen iskemi, bunun sonucunda karın ağrısına, dışkıda kan görülmesine vede bağırsak tıkanıklıklarına yol açmaktadır.

İSKEMİ NEDENLERİ NELERDİR?

İskemi ile karşılaşma nedenleri damar sertliğin de görüldüğü gibi, atardamarın kademeli olarak kalınlaşması vede arterin daralması sebebi ile iskemi görülebilmektedir. Travmalar da kan akışı bozulabilmektedir.

Doğumsal kalp anormalileri.
Çok düşük tansiyon.
Ventriküler taşikardi.
Damarların çeşitli nedenlerden dolayı daralması.
Orak hücre anemisi.
Kalpten oksijen taşıyan damarlarının daralması.
Damar sertliği.
Kanda pıhtı bulunması.
Kan damarlarının iltihabı.

Kalp iskemi belirtileri de bir çok değişik görülebilmektedir. En belirgin özellikleri ise, kusma yada kusmadan mide bulantısı, aşırı terleme, nefes darlığı, aşırı halsizlik, avuç içlerinde terleme, vücudun sol tarafında gögüs ağırısı gibi görülebilmektedir. Beyin iskemi belirtileri de değişik görülebilmekte vede belirtiler vermektedir. Bunların başlıcaları ise, baş ağrısı, baş dönmesi, görme problemleri, göz kapağı sarkması, felç, zihin bulanıklığı, denge problemleri, hafıza, düşünme, konuşma, anlama, yazma gibi bir çok kol yada bacakta güç kaybı görülebilmektedir.

İskemik inme vede iskemi atak beyine giden kan, kan akışını sağlayan damaların daralması yada tıkanması gibi kan akımının kesilmesi ile meydana gelen inmeye iskemik inme yada iskemik atak denmektedir. Pıhtılar, beyindeki kan akışını yavaşlatmakta vede bunun sonucunda zihinsel sorunlar vede felç görülmektedir. Yol açan bazı sorunları da beraberinde getiren iskemik inme, idrar yolu enfeksiyon, yutkunma da güçlük, zatürre, zorlanma vede kalp krizi gibi sorunlarıda beraberinde getirmektedir.

İskemik inme belirtileri ise, şiddetli baş ağrısı, bir yada iki gözdeki görüş sorunları vede ani baş dönmesi, denge, yürüme vede koordinasyon zorluğu, zihin bulanıklığı, konuşmada güçlük, anlamsız cümleler kurma vede yüz,kol yada bacaklarda zayıflık ve uyuşma özellikle de bir tarafta meydana gelmekte sorunları göstermektedir.

İskemik İnme Nedenleri Nelerdir, hakkında siz değerli kullanıcılarımıza iskemik inme nedenleri nelerdir hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Sizde iskemik inme nedenleri nelerdir yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilir vede sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; WordPress Güncelleme Hatalarına Çözüm Yöntemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed