Krup Hastalığı Neden Olur?

Krup Hastalığı Neden Olur? Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Krup hastalığı nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Krup Hastalığı Neden Olur? Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Krup Hastalığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Krup Hastalığı Neden Olur

Krup hastalığı, genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı vede burun akıntısı ile yüksek atel ve öksürük gibi belirtiler gösterebilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için krup hastalığı belirtileri nelerdir? vede krup hastalığı nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Krup hastalığı neden olur?

Krup hastalığı, solunum ses sisteminin baskın olarak, gırtlak vede nefes borusunu ve daha az derecede akciğerlerin üst solunum yollarını etkileyen virüslerin neden olduğu pediatrik hastalıktır. Bu hastalık 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklar da daha yaygın olarak rastlanır. 6 yaşın üzerindeki çocuklar da ise nadiren görülmektedir. Hastalık sonbahar sonu vede kış başlangıcı yoğunlukla rastlandığı mevsimlerdir. Yazımızın devamına giderek krup hastalığı belirtileri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Krup Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Krup hastalığı bulaşıcı hastalıktır. Genellik ile enfekte olmuş çocuklar tarafından hapşırma ya da öksürüklü hava yolu ile bulaşan damlacıklar tarafından yayılmaktadır. Sağlıklı bir çocuk enfeksiyöz damlacıkları soluduğun da, semptomlar 2 ila 3 gün içinde gelişmektedir. Bu hastalığın enfeksiyonu ayrıca mobilyalar, kapılar, oyuncaklar vede diğer nesneler de biriken enfekte olmuş mukus tarafından da yayılabilmektedir.

Krup Hastalığı Belirtileri

Yutkunmada güçlük,
Solunum yolların da şişlik,
Öksürürken ağrı hissetme,
Geceleri meydana gelen nöbetler,
Hırıltılı nefes,
Havlar şekilde öksürük,
Burun akıntısı vede ateş,
Ses kısıklığı,
Nefes alıp vermede zorluk.

Krup hastalığı, hafif geçirildiğinde genellikle 3 ila 5 gün içinde iyileşmeye gider. Bir çok hasta evde tedavi görür. Bununla birlikte, daha ağır vakalar da vede nefes almakta zorlanan bebek vede çocukların mutlaka hastaneye yatarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Ağır olgular da epinefrin vede kortizonlu ilaçlar, ses tellerinde ki ödemin azaltılmasın da tercih edilmektedir. Bu ilaçlar tıbbi olarak, ağızdan veya inhaler şeklin de uygulanmaktadır.

Krup Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Krup hastalığın da, çoğu vakalar çabuk geçer vede genel olarak 1 hafta sürmektedir. Çoğu zaman hafif atlatılan vede evde tedavisi olan krup hastalığının süresi boyunca bol miktar da su tüketilmelidir. Bu hastalıkta bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Hasta bireyin daha rahat nefes almasına yardımcı olmak için, hastanın yanına serin ya da sıcak buhar veren cihaz konabilir. Nemlendirilmiş hava, vokal kordun şişmesini önler vede böylelikle semptomları azaltmaktadır. Bir diğer yöntem ise sıcak su buharının olduğu küvet ya da duşta daha rahat nefes almasını sağlamaktır. Geceleri öksürük ya da hırıltılı nefes alışı kötüleştiğinde, serin bir ortam da, hastanın 15 dakika kalması, solunum semptomlarını hafifletebilmektedir. Hastanın nefes almasını kolaylaştırmak için ise yatarken başı yükseltilmelidir.

Krup Hastalığı Neden Olur, Krup hastalığı, özellik ile evde tedavi gerektiren tanı konmuş hastaların, çoğunda tedaviye ihtiyaç yoktur. Çünkü oldukça hafif düzey de seyreden vakalar olmaktadır. Genellikle 30 dakikalık bir, soğuk buhar uygulaması, bol sıvı tüketimi vede ateş için de ağrı kesicilerin verilmesi yeterli olmaktadır. Eğer ki sizin de krup hastalığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Krup hastalığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da krup hastalığı belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Huawei Y6 Pro Nasıl Format Atılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed