Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar?

Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar? Kuduz Aşısı Nedir? Kuduz hastalığı, hayvanların salyasıyla birlikte insanlara buluşan ölümcül virüslerden biridir.

Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar? Kuduz Aşısı Nedir?

Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar
Sayfa İçeriği: Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar, Kuduz Aşısı Nedir, Kuduz Aşısı Yan Etkileri, Kuduz Aşısının günü Geçerse, Kuduz Aşısı Alkol, Kuduz Aşısı Nerede Yapılır, Kuduz Aşısı Koruma Süresi, Kuduz Aşısı Kaç Doz, Kuduz Aşısı 3 Doz Yeterli Mi, Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur, Kuduz Aşısı Ateş Yapar Mı, Kuduz Bulaştıran Hayvanlar Nelerdir, Kuduz Nasıl Tedavi Edilir, Hayvan Isırdıktan Sonra Kuduz Aşısı, Kimler Kuduz Aşısı Olmalı

Kuduz aşısı koruma süresi ne kadar, kuduz aşısı olmak için geç kalınmaması gerekmektedir. Kuduz hastalığı hakkında bilmeniz gerekenleri siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Kuduz aşısı nedir?, Kuduz aşısı yan etkileri var mı? gibi bazı soruları merak eden vatandaşlar için sayfamızın devamına giderek gerekli bilgilere ulaşabilirler. Kuduz virüsü, her hayvan da bulunmamaktadır. Yalnız kuduz olan hayvanın, bir insanı ısırması ile bulaşabilmektedir. Kuduz olup, olmadığını anlaması zor olduğundan, insanların ısırıldıkların da yada önceden kuduz aşısı yaptırmaları gerekmektedir. Kuduz virüsünün bulaşması insana, belirtilerinin de geç ortaya çıkması, hastanın hayatı tehlikesi açısından geç kalınabilmektedir.

Kuduz virüsüne yakalanan insan, derhal kuduz tedavisi görürse kolayca atlatabilmektedir. Eğerki kuduz virüsü tedavi edilmez ise, sonuçları ölümcül olabilmektedir. Bu yüzden kuduz aşısı bulunmakta vede devlet vede özel hastanelerde yapılabilmektedir. Kuduz aşısını, kuduzlu hayvanın ısırmadan öncesi vede sonrası vurulabilmektedir. Kuduz aşısı vurulmadan önce vede sonra kesinlikle alkol alınmaz. Kuduz aşısı koldan kas içine doğru yapılan aşıdır. Enfeksiyonu önleyebilmek için, kuduz hayvanı ısırdıktan hemen sonra vurulmalıdır. Hekim, kuduz hayvanın ısırdığı alanı 15 kez su vede sabunla yıkayarak, ardından ise kuduz aşısı uygulamasını yapacaktır.

KUDUZ AŞISI NEDİR?

Çok ciddi bir hastalık olarak, virüs yolu ile buluşabilmektedir. Esas olarak hayvan hastalığıdır. Bu yüzden de, kuduz hayvanı tarafından ısırılan kişilere, kuduz aşısı uygulanmaktadır. İlk günler de belirti göstermese de, ısırıktan haftalar sonra yada yollar sonra ağrı, halsizlik, ateş vede baş ağrısı belirtileri yaşanabilmekte. Bu belirtilerin yanı sıra ise, felç,halüsinasyonlar,nöbet geçirme takip edebilmektedir.

Kuduz bulaştıran hayvanlar hem yabani, hemde evcil hayvanlardan bulaşabilmektedir. En yaygın olarak kuduz virüsünü bulaştıran hayvanlar ise; Dağ sıçanı, kokarca, rakun, maynun, tilki, çakal, kedi, inek, at, tavşan, kunduz, dağ gelinciği, yarasa, köpek

KUDUZ AŞISI YAN ETKİLERİ

Kuduz aşısı olan kişilerde bazı yan etkiler olmakta, bu yan etkiler ise hafif şekil de görülmek vede bir kaç gün için de geçmektedir. Belirtileri ise aşağıda belirttiğimiz gibidir.

Kaşında, kurdeşen, nefes darlığı yada yüz,boğaz vede dilin şişmesi,döküntü,alerjik reaksiyonlar.
Aşının vurulduğu bölgede, şişlik, ağrı, kaşıntı yada kızarıklık.
Mide ağrısı.
Baş ağrısı.
Karın ağrısı.
Kusma.
Ateş.
Kas ağrıları.
Bezlerde şişlik.
İshal.
Titreme.
Baş dönmesi.
Hasta gibi hissetmek.
Halsizlik.

Kuduz aşısını, kuduz hayvanının ısırdığı kişiler vede temasta olup yüksek risk taşıyan insanlar için önerilmektedir. Kuduz virüsü üzerinde çalışan kişilerin kuduz aşısı olması gerekmektedir. Veterinerlerin kuduz aşısı yaptırması gerekmektedir. Mağaralar da çalışan insanların kuduz aşısı olması gerekmektedir. Kuduz virüsünün en yaygın olduğu ülkelerde seyahat eden insanların kuduz aşısı olması gerekmektedir. Kuduz aşısı genellikle 3 doz verilmektedir. İkinci doz ilk dozda 7 gün sonra daha sonra üçüncü dozd a, ilk dozdan 21 gün yada 28 gün sonra verilebilmektedir. Kuduz aşısının koruma süresi ise ortalama olarak 1 yıldır.

Kuduz Aşısı Koruma Süresi Ne Kadar, hakkında insanların merak ettiği kuduz aşısı nedir bilgilerine ulaşabilirler. Siz de kuduz aşısı koruma süresi ne kadar, yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilir vede kuduz aşısı koruma süresi ne kadar sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; En Etkili Kolon Temizliği Nasıl Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed