Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Meme Ağrısı Nasıl Geçer?, Meme ağrısı ile alakalı merak ettiğiniz, bazı bilgileri yazımızın içeriğinde derledik.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Meme ağrısı, diğer adı ile mastalji fibrokistik hastalıklar, adet öncesi sendrom, beslenme alışkanlıkları, kas-iskelet sorunları ve kanser nedeni ile rastlanan semptomdur. Gebelik dönemi, süt kanallarının tıkanması, emzirme, kistler, apseler vede meme kanseride meme ağrısına neden olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için meme ağrısı neden olur? ve meme ağrısı nasıl geçer? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Meme ağrısı nedenleri nelerdir?

Meme ağrısı, hormonal düzensizliklerden kaynaklı olarak rastlanmaktadır. Mondor hastalığı başta olmak üzere, yaşanılan travmalar, kullanılan ilaçların yan etkileri ile birlikte meydana gelebilmektedir. Seçilen yanlış kıyafetler nedeni ile meydana gelen yara ve tahrişler, meme ameliyatları, meme kanseri sonrası yaşanılan sağlık problemleri, memelerin büyük olması gibi etkenler, meme ağrısına neden olan nedenler arasında yer almaktadır.

Meme ucu ağrımasının yaygın nedeni, hamilelik veya menstruasyondan kaynaklanan hormonal değişiklikler olup enfeksiyon, alerji, kıyafetlerin sürtmesi ve nadiren meme kanseridir. Regl döngüsünde meydana gelen meme ağrıları, kendiliğinden iyileşmektedir. Yalnız bazı meme ağrıları adet döngüsünün sona ermesi ile beraber kesilmeyebilmektedir. Bu durumda alanında uzman doktordan yardım almak oldukça önemlidir. Meme ağrısı kadınlar arasında oldukça yaygın olan ağrı türdür ve kanserler ile bağlantısı yok denecek kadar azdır. Ama yine de sürekli meme ağrısı şikayetiniz varsa, bu durum günlük yaşamızı etkiliyorsa, bir genel cerrahi uzmanına görünmenizde yarar vardır. Çünkü sağlık, ihtimaller üzerinde yürüyen sistem değildir. Doğru analizler ile zaman geciktirmeden, alanında uzman doktor görüşüyle süreç yakından takip edilmeli ve tanı konulmalıdır.

Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

Meme Ağrısı Nedenleri

Antidepresan kullanımı,
Stres,
Hormon tedavisi,
Enfeksiyon,
Hamilelik,
Süt kanallarının tıkanması,
Adet öncesi gerginlik sendromu,
Kıkırdaklarda iltihaplanma,
Meme kanseri,
İyi huylu meme tümörü,
Meme kistleri,
Doğum kontrol hapı kullanımı.

Kadınların giymiş olduğu yanlış sütyenlerden, yaşadıkları stres kadar her şey meme ağrısını tetiklemektedir. Ama tüm bunların dışında, bir hastalığa bağlı olarak da, meme ağrısı oluşabileceği unutulmalıdır. Meme ağrı durumunda; Memedeki ağrı, yakından takip edilmelidir. Alanında uzman doktora mutlaka danışılmalıdır. Süreç içinde, hasta kişiden detaylı hastalık öyküsü alınacağından, memenin fiziksel takibi, ağrının süreci gibi detaylar iyi gözlemlenmelidir. Hekimin gerekli görmesi durumda istenecek, mamografi, ultrasonografi gibi ek görüntüleme teknikleri de hastalığın seyrinin takip edilmesi vede erken tedavi sürecinin başlatılması anlamında önleyici tedbirlerden bazılarıdır. Meme ağrısında destekleyici tedbirler alınmalıdır. Bunlar; Memeye uygun sütyen seçimi, kafein tüketiminin sınırlandırılması ve doğru beslenme biçimi ve tüm bunlara ek olarak bol su tüketimi ve egzersiz de ağrının giderilmesinde, destekleyici önlemler arasında yer almaktadır.

Tek Taraflı Meme Ağrısı Neden Olur
Tek Taraflı Meme Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte meydana gelen meme ağrısı, en çok rastlanılan ağrı türlerinden biridir. Hamleliğin son aylarında göğüs uçları çok hassaslaşır ve meme ucu hassasiyeti başlamaktadır. Bazı durumlarda tek memede ağrılar rastlanmaktadır. Gebeliğin ilerlemesiyle, kadınlık hormonları yükselir bu da memede bir takım değişikliklerin olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında hormonal bozukluklar, kas ve iskelet sistemindeki sorunlar, yanlış iç çamaşarı seçimi, aşırı sigara kullanımı, kafeinli ürünler, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi nedenler de meme ağrısına neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin meme ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Meme ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da meme ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göze Cam Parçası Kaçarsa Ne Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed