Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir?

Soğuk ısırması Belirtileri Nelerdir? Soğuk Isırması Nasıl Geçer?, Soğuk ısırması nedenleri hakkında merak ettiğiniz, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir? Soğuk Isırması Nasıl Geçer?

Soğuk ısırması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Soğuk ısırması Belirtileri Nelerdir

Vücudun -2 ila -10 santigrat derece soğukta kalma sonucunda deri vede diğer dokularda oluşan cilt hasarına soğuk ısırması denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için soğuk ısırması nedenleri ve soğuk ısırması nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Soğuk ısırması belirtileri nelerdir?

Soğuk ısırığında en fazla çene, burun, kulaklar, eller ve ayaklar etkilenmektedir. Uzun süreli soğuğa maruz kalındığında donan uzuvların geri dönüşümü olmayabilmektedir. Soğuk yanığı olarak da geçen bu durum, vücutta herhangi bir yeri etkileyebileciği gib, karıncalanma, uyuşukluk ve soğukluk belirtileri ile meydana gelmektedir. Soğuk yanığının nedeni temelde vücudun aşırı soğuk karşısında kendini korumaya almaya çalışması ile başlamaktadır.

Vücut soğuk ile karşılaştığında, damarlar daralarak ısıyı korumaya çalışmaktadır. Daralan damarlar sonucunda bacak, kol gibi ekstremitelere kan akışı yavaşlamaktadır. Ekstremitelere daha az kan geldikçe, bu bölgeler daha çok soğur ve donmaktadır. Donan bölge bir süre sonra kan akışı düzelmez ise, doku kaybı olarak ölmektedir. Soğuk ısırmasında risk grupları, dağa tırmanan kişiler veya kayak yapan bireyler, yüksek rakımlarda uzun süreli soğuğa maruz kalır ise, soğuk yanığı gelişme olasılığı artmaktadır. Denizci, asker ve kurtarma görevlileri gibi meslekler zor şartlarda ve açık havada çalışmak durumunda kalabilmektedir. Bu durum da risk grubuna girmektedir. Çok genç olan kişiler veya çok yaşlıların vücudunun ısısı kolayca değişebildiği ve iyi ayarlanamadığından risk grubu içindedir. Sürekli sigara tüketen bireylerin damarları zaman ile daralır ve soğuğa çıktıktıklarında, vücudun koruma mekanizması bile çalışamadan soğuk yanığı oluşabilmektedir. Kan damarlarını daraltan ilaçlar, kişiyi soğuğa karşı savunmasız hale getirebilmektedir. Diyabet ve raynaud sendromuna sahip bireylerin damarları daha çabuk hasar alabilmektedir. Yazımızın devamına giderek soğuk ısırması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Soğuk Isırması Nedenleri Nelerdir?

Soğuk Isırması Belirtileri

Soğuk ısırığında belirtiler cilt dokusunda hissizlik, karıncalanma, ağrı ve uyuşma yanı sıra, cildin soluk ve soğuk olması ile kendini belli etmektedir. Bu durum genellik ile el ve ayakların uç tarafında meydana gelmektedir. Uzun süre müdahale edilmediğinde ve soğuğa maruz kalındığı durumda uzuv kaybetme riski meydana gelmektedir. Soğuk ısırması belirtileri genellik ile 3 aşamada incelenebilmektedir. Bunlar; Erken, orta ve ileri aşama olarak isimlendirilmektedir.

Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir

Erken aşamada, soğun yanmasından etkilenmeye başlayan kısımda karıncalanma, uyuşukluk ve soğukluk olur ve rengi beyazlamaktadır. Erken aşama donma olarak da isimlendirilmektedir. Orta aşamada da, diğer belirtilere ek olarak, etikelenen bölgede sertleşme ve donmuş hissetme olmaktadır. Bu aşamada soğuktan kurtulduğunuzda, etkilenen bölge kırmızıya dönerek su toplamaktadır. Kaşıntı ve ağrılı bir süreç de olabilmektedir. İleri aşama soğuğa maruziyet devam ettiğinde gelir ve giderek şiddetlenen durum olarak görülmektedir. Cilt rengi mavi, beyaz veya lekeli biçimde gözükmektedir. Dokuyu ellediğinizde sert ve soğuk hissedebilirsiniz.

Soğuk ısırması Kalıcı Mı
Soğuk ısırması Kalıcı Mı

Soğuğa maruz kalma durumuna göre deri altında sinirler, kaslar ve kemiklerde hasarlar oluşmaktadır. Eğerki böyle bir durum ile karşılaşılır ise acil müadahale gerekmektedir. Son aşamadan sonra sıcak bir bölgeye geçildi ise, soğuk ısırması olan bölgelerde kan ile dolu kabarcıklar oluşur ve zamanla siyah kabuklar meydana gelmektedir. Bu siyah bölgelere nekroz yani doku ölümü denmektedir. Ciltte rastlanan belirtiler dışında bireyde yoğun titreme, ateş, konuşmada bozukluk görülebilmektedir. Geriye ısınma esnasında 3 ila 5 saat içerisinde ödem ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Kabarcıklar da 4 ila 24 saat arasında çıkabilmektedir. Donmanın uzun vadede etkileri devam edebilmektedir. Soğuğa karşı hassasiyet, etkilenen bölgelerde uyuşma ve kalıcı ağrı gibi etkiler gözlenebilmektedir.

Soğuk Isırması Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ısırmasının tedavisi, belirtilerin ciddiyetine göre farklılık göstermektedir. Yalnız her türlü durumda acil olarak hastaneye başvurmak oldukça önemlidir. Etkilenen bölgenin kan akışı sağlanmaya vede hasarın daha fazla ilerlemesi durdurulmaya çalışılmaktadır. Donmuş bölgelere sıcak sünger koyulabilmektedir. Cilt ısındıkça sinirlerde ağrılar artabileceği için, ağrı kesici verilebilir. Ciltte ne kadar hasar olduğunu görebilmek adına, MR görüntüsü çekilebilmektedir. Nekroza dönüşen bölgeler var ise, o yerler kazınabilmektedir. Bölge kazınmaz ise vücuda enfeksiyon dağılma riski oldukça yüksektir.

Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir

Soğuk ısırmasının önlenebilmesinin bazı yolları bulunmaktadır. Bunlar; Kıyafetlerin vücudu sıkmaması, biraz gevşek kalması gerekir. Sıkı kıyafetler donma riskini artırmaktadır. 3 kat giyinmek yeterlidir. Bir şapkanız olmalı ve bu şapka kulak, kafa bölgesini iyice kapatmalıdır. Ellerinizi korumak için, eldiven kullanmalısınız. Soğuk havada ayaklar da çok etkilenmektedir. Bir çift kalın yün çorap ve sıcak tutan, su geçirmeyen botlar giyerek buz yanığından korunabilirsiniz. Soğuk havada bu kadar kıyafetten dolayı nem olabilir ve bu terletebilir. Eğerki terleme olur ise, 2 dakikalığına fermuarı açabilirsiniz. Terleme önlenmez ise, ıslak elbiseler ile karşı karışıya gelinir ve bu durum ise donmayı desteklemektedir. Susuz kalmamaya dikkat edin, vücudun su dengesini koruyunuz.

Soğuk Isırması Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin soğuk ısırması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Soğuk ısırması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da soğuk ısırması belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed