Sıcak Havada Uyunmuyor Diyenlere Öneriler…

Sıcak Havada Uyunmuyor, sıcak havalar oldukça etkisini gösterirken, uyuyamayan insanlar için pratik bilgiler. Her insan, bu konudan şikayetcidir bunaltıcı sıcaklar kendini gösterdikce, iş yerinde bile çalışmaktan bunalan insanlar, serinlemek için bir çok uğraşlar vererek kendilerini rahatlatma çabaları zarf etmektedirler. Bizler ise bu yazımızda sizlere yararlı olabilecek öneriler vede pratik bilgiler vermeye çalışacaz. Umarım bu öneriler sizin işinize bir nevze yarayacaktır.

Sıcak Havada Uyunmuyor Diyenlere Öneriler…

Yaz aylarında sıcak havanın ilerlemesi heleki öğlen saatlerinde nefes bile alınamayacak kadar çok sıcak hava dalgaları. İnsanları geceleri uyutmamakla birlikte, uyku düzeninide bozmaktadır. Bu düzensizliği bozan sıcak hava, iş yerinizde, size birşey yaptırmamakta yorgunluktan. Eğerki sizde sıcak hava yüzünden geceleri uyuyamıyorsanız yazımızın devamını okuyun sizler için bir kaç pratik bilgiler sunmaya vede rahat bir uyku uyumanıza olanak sağlayacaktır önerilerimiz.

sicak-havada-uyumaya-pratik-bilgileri

Uzman hekimler, sıcak havalarda sağlığınız için sağlıklı uyku uyumanız hakkında dikkat etmeniz gerektiğini dile getirmiştir. Sıcak havalar sizin sağlığınızı vede uykunuzu olumsuz yönde etkilemesine olanak sağlamayın. Sıcak havanın düzeninizi bozmasına izin vermeyin.

Yaz sıcakları ne kadar uyku problemleri ile karşılaştırsada insanları, uyuyamama gibi sorunlar insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Şunu unutmayalım genellikle sağlıklı vede daha verimli uyku uyumanız için normalde 37 civarı olan vücut sıcaklığı, uyuma sırasında 2 derece civarı düşmektedir. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı çok olduğu için hemde nem oranının yüksek olması vücut sıcaklığının istediği ideal seviyeye ulaşamıyor olmasıdır. Vede bu sebeple ortaya uykusuzluk problemleri çıkmaktadır.

uyku-bozukluklari-nedenleri

Bu durumda ise uykusuz kalan birey, ertesi gün çok stresli vede performans bakımından elverişli olamamaktadır. Bu gibi durumlarda, dikkatsizlik, yorgunluk vede hatta trafik kazaları bile görülebilmektedir. Mutlaka uykunuz ile ilgili sorunlar yaşıyor ise önemlerini almanız vede gerekli ise uzman bir hekime danışmanızda yarar vardır.

Uykunuzun Daha İyi Olması İçin Öneriler

– Güzel bir uyku için, uyuduğunuz ortam serin olmalıdır. Serin yerde uyumak herzaman uykunuzu daha verimli vede daha dinç uyanmanızı sağlamaktadır. Eğerki odanız güneş alıyorsa, perdeleriniz kapalı olmalı vede güneşin odanıza girmesini önlemelisiniz.

– Aslında bunu her zaman sabah kalktığınızda yaptığınızı sayarak, yatmadan öncede 10 – 15 dakka kadar odanızı havalandırmanız gerekmektedir.

– Sıcağa karşı yüksek derecede hassasiyeti olan insanlar, klima yahut vantilatör gibi serinleticiler yardımı ile uyuya bilirler. Yanlız, klima uyku modunda kalması sizin için daha sağlıklı olacaktır. Direk bu havaya maruz kalınmaması sağlığınız için önemlidir.

– Yataklarınız ergonomik olması sizin için rahat bir uyku demektir. Vücudunuzu tam destekleyen ergonomik yatakları tercih edin.

– Sentetik takımlar ile yatmaktan vazgeçin. Yaz aylarında sentetik takımlar ile yatarsanız terlemeyi daha çok arttıracaktır. Genellikle pamuklu kumaşlardan seçilmesi sizin için daha iyi olacaktır.

uyku-bozukluklari

– Gece atıştırmalarından uzak durulmalıdır. Eğerki yatacaksanız, kesinlikle yemek yememelisiniz. Yatmadan 4 saat önce yeme – içme gibi şeyleri kesmelisiniz. Akşam yemeğinizde unutmayın acılı, ağır, yağlı, baharatlı yemekler tüketmeyiniz. Genellikle hafif gıdalar yemelisiniz.

– Eğerki çok sıvı tüketirseniz uyku arası çok sık tuvalete kalkma ihtiyacı duyacaksınız vede bu demektir ki uykunuz bölünecektir. Onun için, gece yatmadan önce çok sıvı tüketiminden uzak durun.

– Kahvede bulunan kafein, çayda bulunan teofilin, uykunuzu kaçırmakta vede uyku düzeninizi bozmaktadır. Çok miktarda tüketilmemesine dikkat edilmeli, geceleri kahve vede çaydan uzak durulmalıdır. Alkol ile sigarada bunlar arasında yerini almaktadır, uyku düzeninizi bozmaktadır.

– En önemli maddelerden biride, elektronik cihazların odanızda bulundurulmamasıdır. Televizyon kesillikle yattığınız odada olmamalıdır. Telefonunuz ise yatağınızın baş uçunda olmamalı vede genellikle kapalı tutmanız uykunuzu daha verimli hale getirecektir.

Bu yazımızda size Sıcak Havada Uyunmuyor ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Yaz aylarında havaların çok sıcak olmasıyla birlikte geceleri güzel vede serin bir uyku nasıl sağlanır maddeler halinde anlatmaya çalıştık umarım yararlı bulursunuz. Eğerki sizinde takıldığınız veya bizlere sormak istediğiniz sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed