Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Sol Göz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?, Sol göz ağrısı nasıl geçer? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Sol Göz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Göz ağrısı sıklık ile görülmek ile birlikte, nadiren de olsa ciddi durumun habercisi olabilmektedir. Tıp dilinde oftalmalji olarak isimlendirilen göz ağrısı, genellik ile tedaviye gerek duyulmadan düzelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz sol göz ağrısı nasıl geçer? ve sol göz ağrısı nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Sol göz ağrısı nedenleri nelerdir?

Göz ağrısında ağrının nerede hissedildiğine bağlı olarak iki temel gruba ayrılmaktadır. Göz yüzeyinde hissedilen ağrı oküler, gözün içinde hissedilen ise orbital ağrı olarak isimlendirilmektedir. Göz yüzeyinde hissedilen ağrı, genellik ile kaşındırıcı vede yanıcı olmaktadır. Bu tip ağrının nedeni, yabancı cisim batması, enfeksiyon veya travma olabilmektedir. Göz yüzeyinde hissedilen oküler göz ağrısı tedavisinde göz damlası vede dinlenme genellik ile yeterli olmaktadır. Göz içerisinde hissedilen orbital ağrı, sızlama, zonklama vede batma biçiminde olabilmektedir. Bu tip göz ağrısı genelde daha yoğun tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Göz ağrısı olan bir bireye muayene etmeden herhangi bir tavsiyede bulunmak doğru değildir. Çünkü göz ağrısı nedenleri arasında gerçekten ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Mesela; üveit olan bir bireyde tedavi anlamında evde uygulanan bir takım uygulamalar geç tanıya vede kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. Bu neden ile göz ağrısının ciddi belirti olduğunun kabul edilmesi ve böyle bir durum varlığında hemen göz muayenesi olunması oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek sol göz ağrısı nedneleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Sol Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Göz Ağrısı Nedenleri

Göz kuruluğu,
Dijital ekran sendromu,
Astigmatizma,
Hipermetropi,
Göz sinirinin iltihaplanması,
Gözün iç kısmının iltihaplanması,
Sklerit gibi, gözün dış duvarının iltihaplanmaları,
Çok yüksek göz tansiyonu.

Göz ağrısı tedavisi için, evde uygulanabilecek basit uygulamalar bulunmaktadır. Gözlerin dinlendirilmesi, bir çok farklı nedene bağlı ortaya çıkan ağrının iyileştirilmesinde fayda sağlamaktadır. Telefon, televizyon, bilgisayar gibi göz yorucu ekranların kullanımın sınırlandırılması da gözlerin dinlenmesine yardımcı olmaktadır. Yoğun olarak kontakt lens kullanan bireylerin, bazı zamanlarda lens kullanımına ara vererek gözlük kullanması, yıpranmış kornea tabakasının onarılmasına katkıda bulunmaktadır. Kirpik kökünde veya göz kapağındaki yağ bezelerinde tıkanıklığa vede inflamasyona bağlı olarak gelişen arpacık hastalığının tedavisinde, iltihaplanmış göze ılık ve nemli havlu koyulması yarar sağlayabilmektedir. Ilık ve nemli havlu, tıkanmış yağ bezelerinin açılmasını sağlayarak iltihaplanmayı yatıştırırken vede göz ağrısının azalmasına yardım etmektedir.

Gözün yabancı cisme ya da kimyasal maddeye maruz kaldığı durumlarda gözün bol suyla yıkanması, tahriş edici maddenin gözden uzaklaştırılmasını sağlayabilmektedir. Gözde enfeksiyon oluşturan konjonktivit, kornea aşınması gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotikli göz damları vede antibiyotik tabletler kullanılmaktadır. Gözde alerjiye bağlı meydana gelen ağrılarda antihistaminik yani, alerji giderici ilaçlar tedavide tercih edilmektedir. Glokom hastalarının tedavisinde, artmış göz içi basıncın azaltılması için çeşitli ilaçlar barındıran göz damları uygulanabilmektedir. Optik nörit ve iritis gibi gözde ağır iltihaplanmanın olduğu hastalıklarda, inflamasyon azaltıcı steroid ilaçlar reçete edilebilmektedir.

Sol Göz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Sol göz ağrısının günlük yaşamı kesintiye uğrattığı ve olumsuz etkilediği durumlarda, ağrının altında yatan neden bulunana kadar, hastaya ağrı kesici ilaç verilebilmektedir. Göz ağrısının tedavisinde cerrahi, sık tercih edilen yöntem değildir. Yalnız yanık ve yabancı cisim saplanması gibi göz yapısının ciddi derece hasar gördüğü durumlarda ameliyat gerekebilmektedir.

Sol Göz Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi
Sol Göz Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi

Glokom hastalarında göz içi basıncı azaltıcı cerrahi işlemler uygulanabilmektedir. Göz ağrısı, tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçebileceği gibi, bazı durumlarda acil müdahale gerektirebilmektedir. Şiddetli göz ağrısı, travma ya da kimyasal maruziyeti sonucu meydana gelen ağrı, karınağrısı vede kusmanın eşlik ettiği göz ağrısı, göze dokundurtmayacak kadar ağır göz ağrısı, görme fonksiyonunda ani vede keskin düşüş durumlarının varlığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Bu durumlar acil müdahale edilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Göz ağrısına neden olabilecek durumalrdan kaçınmak, göz ile ilgili sorunlar yaşanmasının önüne geçebilmektedir. Göze zarar verecek nesnelerin, kimyasalların bulunduğu ortamlarda bulunur iken, koruyucu gözlük takmak, çocukların göze zarar verme riski yüksek oyuncaklar ile oynamasını engellemek, lens hijyenine dikkat etmek, göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sol Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin de sol göz ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sol göz ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı sol göz ağrısı nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İçme Suyu Neden Kahverengi Akar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed