Uyku Bozukluğu Neden Olur?

Uyku Bozukluğu Neden Olur? Uyku Bozukluğu Nasıl Düzelir?, Uyku bozukluğunu gidermek için alınması gereken bazı önlemler ile ilgili bilmeniz gereken bilgiler.

Uyku Bozukluğu Neden Olur? Uyku Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Uyku Bozukluğu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Uyku Bozukluğu Neden Olur

Kaliteli bir uyku, insan vücudu için sağlıklı bir yaşam sürmek adına olmazsa olmazlardandır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için uyku bozukluğunu gidermek için alınması gereken bazı önlemler ve uyku bozukluğu nasıl düzelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Uyku bozukluğu neden olur?

Uyku; her insanın gün boyunca yaşadığı olaylar nedeni ile yıpranan sinir sisteminin onarıldığı, bedenin dinlendiği vede enerji depoladığı süreçtir. Uykunun sürekli bölünmesi veya uyuyamama vücudun bu dinlenme işlemini gerçekleştirmesini engeller vede gün boyu yorgun olmaya neden olmaktadır. Uyku bozuklukları, sürekli yorgun bir vücudun yanı sıra, bir çok hastalığa da neden olur. Yetişkin bir insanın ortalama olarak 7 ila 8 saat, çocukların ise 10 ila 12 saat uyuması uygun görülmüştür. Uykusuzluk beraberinde bir çok hastalıklarıda getirmektedir. Vücut direnci düşerek, üst solunum yolları hastalıkları gibi hastalıklarda kişilerde rastlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek uyku bozukluğu nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Uyku Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Uyku Bozukluğu Nedenleri

Uyumama hatalığı,
Huzursuz bacak sendromu,
Narkolepsi,
Uyku apnesi.

Uyku apnesi gündüzleri aşırı uyuklama, horlama, uyku sırasında nefessiz kalma, baş ağrısı vede yorgunluk belirtileri ile kendini göstermektedir. Hasta kişinin kilo vermesi ile hafifleyebilen bu rahatsızlıkta, ameliyat sadece hafif vakaların tedavi edilmesine olanak vermektedir. Narkolepsi, gündüzleri aşırı uyuma isteği vede kısa süreli uyku atakları narkolepsiyi işaret etmektedir. Bu parçalı uykular esnasında rüya vede halüsinasyonlar görmek mümkün olmaktadır. Hastalığın bir diğer belirtisi de, uykudan uyandıktan sonra hareket edememe vede gülme veya öfke ile birlikte meydana gelen kasların kontrol edilememesidir. Bu rahatsızlığın ilaç ile tedavisi mümkündür.

Uyku Bozukluğu Neyden Kaynaklanır
Uyku Bozukluğu Neyden Kaynaklanır

Huzursuz bacak sendromu, vücudun hareketsiz olduğu anlarda görülen bacakları hareket ettirme isteğidir. Uyku sırasında meydana geldiğinde uyumaya engel olmaktadır. Uyuşma vede karıncalanma hissi yaratmaktadır. Egzersizler ile kısmen veya tamamen düzelmektedir. Uyumama hastalığı belirtileri, uykuya dalmada sorun yaşama, çok erken saatlerde uyanma, gece boyunca uykunun bölünmesidir. Psikolojik etkenler, yaş, kabuslar, depresyon, kalp rahatsızlıklaır, ilaçlar vede yaşam stili de uyku problemlerine yol açmaktadır. Akşam saatlerinde aşırı tüketilen çay vede kahve de uyuyamama sorununa neden olmaktadır.

Uyku Bozukluğunu Gidermek İçin Alınması Gereken Önlemler

Sıcak duş alınız vede uyuyacağınız odanın havalandırılmış vede ısının iyi ayarlanmış olmasına özen gösteriniz.
Yürüyüş gibi hafif egzersizler yapınız.
Televizyon izlemek yerine, kitap okuyunuz.
Her gün aynı saatte uyumaya vede uyanmaya özen gösteriniz.
Gün içinde uyumaktan kaçınız.

Bazı durumlarda hekime başvurabilirsiniz. Uyku sırasında çok fazla horluyorsanız ya da nefessiz kalıyorsanız. Günlük aktivitelerinizi yapar iken, uyuya kalıyorsanız. Yeni uyandığınızda bile kendinizi yorgun hissediyorsanız. Rahat uyumak için aldığınız hiçbir önlem işe yaramıyor ise, bir uzman hekime başvrumanzı gerekmektedir.

Uyku Bozukluğu Neden Olur, eğer ki sizin uyku bozukluğu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Uyku bozukluğu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da uyku bozukluğu neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Drone Uçurmak Yasak Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed