Yüzde Sivilce Neden Olur? Yüzde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Yüzde Sivilce Neden Olur? Yüzde çıkan sivilcelerin neden olduğu konusunda bir çok sebep olabilmektedir, bu sebepler ise insanın hormonuna göredir.

Yüzde Sivilce Neden Olur? Yüzde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Yüzde Sivilce Neden Olur
Yüzde Sivilce Neden Olur

Yüzde sivilce birikmesi yada sivilce çıkmasının bir çok nedeni vardır. Kimisinde genetik olarak bilinmektedir, kimisinde hormon olarak. Bir çok kişide ise ergenlik dönemine kadar çıkan sivilcelerdir. Ergenliğe adım atan her insanın yüzünde sivilce mutlaka çıkmaktadır. Ergenlik döneminde görülen sıkıntılar arasındadır.

Kimi insanı rahatsız eden bu sivilceler, aslında bakılırsa bayanların adet döneminin yaklaşımında görülmektedir. Adet dönemine girecek bayanlardada yüzünde sivilce görünmektedir.

Sivilce Neden Olur?

Sivilcenin en büyük nedenlerinden biri, ergenlik dönemi‘dir. Ergenlik dönemi faktörü, cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Yüzde sivilce oluşumunun başlıca nedenleri ise, ciltin fazla yağ üretimi, ölü deri hücrelerinin aşırı dökülmesi vede bakteri birikimi olmaktadır.

Cilt yapınızda ölü derilerin vede fazla yağ nedeni ile sivilce oluşmaktadır. Sebum adlı yağ bezleri kayganlığını veren onuda koruyan yağlar üretirler. Ergenlik döneminde, hormonlar daha çok yağ üretimi sebebi ile sivilce oluşumu meydana gelir.

Farklı tipli sivilceler vardır genellikle, beyaz uçlu, siyah uçlu, kist şeklindedir. Cilt yağ üretimini arttırmasıyla, ölü hücrelerinde gözenekleri tıkanık olmasıyla bakteriler gözüneklerde havasız kalırlar, burada çoğalır vede kızarıklık, şişlik yani kısaca sivilceler meydana gelir.

Sivilceler Diğer Oluş Nedenleri:

– Hormonlar
– İlaçlar
– Beslenme

Yiyecek tiplerinin sivilce nedenleri nelerdir?

– Süt ürünleri.
– Dondurmayı fazla tüketme.
– Kremayı çok yemek.
– Hazır gıdalar vede yağlı gıdalar.
– Şekerli yiyecekler.
– Çok fazla karbonhidratlı yiyecekler.
– İnsülin direnci varsa.

Yukarda belirtmiş olduğumuz yiyecek vede gıdalar hariçide dikkat edilmesi gerekenler olabilir. Eğerki cildinize dokunduğunu vede sivilce yaptığını düşündüğünüz gıda ve yiyecek varsa onu azaltmanız en doğrusu olacaktır. Yüzde sivilceler genellikle 2 – 3 gün içinde yavaş yavaş geçtiğini görebilirsiniz. Sivilcelerinizi sakın elinizle yolmayınız. İz kalmasına neden olursunuz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirim?

Kalıcı sivilceler için zamanında tedaviye başlanmalıdır. Geç kalınmaması lazım, geç kalınmış geçmeyen sivilcelerde, iz kalmalar görünmektedir. Kendiniz sivilcelerinizi, yolmaya kalkışmayın. Sivilce tedavisine başladığınızda, cildinizde belli süre kadar lekelerin kaldığınız görmeniz normal durumdur. Belli süre sonra bu lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Evde uygulayacağınız kendi, tedavi yöntemlerinizle sivilcelerin daha çabuk vede kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. Eğerki yüzünüzde kalıcı lekeler oluşmuşsa bunun için derhal doktor tedavisi almanız gerekmektedir. Doktora başvurduğunuzda size, ilaç, peeling yada fraksiyonel lazer tedavilerini uygulayabilmektedir.

Cildinizi temiz tutmanızda, sivilce oluşumunu aza indirmektedir. Kişisel temizliğe önem vermeniz yüzünüzdeki sivilce oluşumunu azda olsa önüne geçecektir. Yüzünüzü, ıslak mendil gibi temizlik bezleri ile ovalamaktan kaçının. En kolay yöntem ise, yüzünüzü 2 günde bir çıplak elle sabunla ovalayarak yıkamanızdır.

Yüzde Sivilce Neden Olur hakkında siz değerli dostlarımıza sivilcelerin oluş nedenleri gibi bir çok sebeplerini yazımızda yazdık. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda umuyoruzki biraz olsun sivilcelerinizi azaltma şansınız olacaktır. Bu tür yöntemler sayesinde, belkide yüzünüzde artık lekeler kalmayacak yada sivilcelerin oluş nedenlerini daha ayrıntılı bir şekilde anımsayacak çözüm yolları üreteceksiniz. Siz değerli dostlarımıza yararlı bilgiler sunmaya devam ediyoruz eğerki bize destek olmak istiyorsanız sizde yazımızı arkadaşlarınızın bilgilerden haberleri olması açısından paylaşın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; WhatsApp Yeni Özellik Artık Mesajlar Karşı Taraftanda Silinebilecek!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed