Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir?

Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir? Zehirli Guatr Nasıl Tedavi Edilir? Zehirli guatr belirtileri hakkında bazı bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir? Zehirli Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir

Tiroid bezinin fazla hormon sentezlemesi sonucun da meydana gelen zehirli guatr, tiroid dışı nedenlere bağlı olarak gelişen ya da tiroid folikül destrüksiyonuyla meydana gelen tabloya da tirotoksikoz denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için zehirli guatr belirtileri nelerdir? ve zehirli guatr nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki Zehirli guatr nedenleri nelerdir?

Zehirli guatr hastalar da duygusal tutarsızlık, sinirlilik, saldırgan tavır, sıkıntı vede bazen delüzyonlar gibi psikolojik değişikler, uykusuzluk, artmış terleme, ısıya karşı intolerans, yüz kızarıklığı, deride vede saçlarda incelme, dökülme vede tırnaklarda yumuşama, pretibial miksödem, susuzluk, halsizlik, omuz kaslarında zayıflık vede merdiven çıkarken zorlama gibi nörımüsküler bozukluklar , iştah artmasına rağmen kilo kaybı, istirahat taşikardisi, çarpıntı, atrial fibrilasyon, dispne, bacak şişliği, diyare, steatore, kısma, anoreksi gibi belirtiler vede guatr tremor, göz bulguları, splenomegali, jinekomasti, palmar eritem vede kemik metabolizmasının artmasına bağlı olarak zehirli guatr gibi bulgular bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek zehirli guatr nedenleri ile alakalı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Zehirli Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Nedenleri?

İshal,
Gözlerde büyüme,
Kadınlar da adet düzensizliği,
Sıcağa tahammülsüzlük,
Bulantı ve kusma,
Ciltte incelme,
Saçlar da incelme, kırılma ve dökülme,
Kilo kaybı,
Çarpıntı,
Sıkıntı ve sinirlilik,
Terleme,
Yüksek tansiyon,
Eller de vede vücutta titreme.

Zehirli guatr tanısı, kan tahlilin de uygulanan tiroid hormonları, tiroid usg vede gerekir ise tiroid sintigrafisi ile tanı kolaylık ile konulabilir. Hormonların yüksek çıkması yeterli olmaktadır. Beraberinde kan da tiroid antikorlarına vede karaciğer ile böbrek fonksiyonlarına bakmak da fayda vermektedir.

Zehirli guatr tedavisinin biçimini belirleyen, tiroid bezin de nodül ya da nodüllerin olup olmamasıdır. İlk yapılması gereken, kan da yüksek olan tiroid hormonunu normal kan düzeyine getirmektir. Bunun için de, antiroid ilaç tedavisi başlamaktadır. İlaç tedavisiyle, hormonların normal düzeye inmesi bir kaç hafta ile seneler bulabilir. Eğer hasta da nodüller, büyük değilse vede ilaç tedavisine rağmen hormonlar düşmüyor ise, RAI tedavisi ismi verilen, atom tedavisi yöntemine de başvurulabilmektedir. Zehirli guatr da ameliyat zamanı, trioid bezin de nodül ya da nodüller var ise, antiroid tedaviye rağmen kan tiroid hormon seviyeleri istenen düzeye gelmiyor ise, nodüllere uygulanan iğne biyopsileri şüpheli veya malign gelmiş ise vede kozmetik olarak bez ileri derecede büyük ise, gözlerdeki büyüme dikkati çeker tarzda olmuş ise cerrahi tedaviye başvurulmaktadır.

Eğer zehirli guatr tedavi edilmez ise, hastalar da kalpte ritim bozukluğu, kalp büyümesi, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon gibi özellikle kalp damar sistemin de bozukluklar olmaktadır. Hastalar da tiroid krizi sonucu ani ölümler de görülebilmektedir. O yüzden son derece ciddi hastalıktır.

Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir, zehirli guatr tanısı konmuş hastalar, iyotsuz tuz tüketmeli vede sigara tüketmemelidir. Kesinlikle en az 6 aylık aralar ile kan tiroid hormonlarına baktırmalıdır. Son derece önemli bir hastalıktır. Eğer ki sizin de zehirli guatr nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Zehirli guatr nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da zehirli guatr nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Güncel Trafik Sigortası Ne Kadar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed