Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir? Zollinger Ellison Nedir?, Zollinger ellison sendromu belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir? Zollinger Ellison Nedir?

Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir

Pankreas ya da duodenumda yer alan gastrinoma ismi verilen bir ya da daha fazla tümörün midenin fazla asit yapmasına neden olduğu duruma zollinger ellison sendromu denmektedir. Midenin fazla asit üretimi peptik ülser hastalığı, ishal ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için zollinger ellison sendromu belirtileri nelerdir? ve zellinger ellison sendromu nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Zollinger ellison sendromu nedenleri nelerdir?

Zollinger ellison sendromu, vakalarının büyük bölümü neyin neden olduğu bilinmemektedir. Vakaların yaklaşık %20 ila %25’inde MEN1 ismi verilen, nadir bir genetik bozukluk gastrinomaların oluşmasına neden olmaktadır. Pankreas ve duodenumda meydana gelen gastrinoma ismi verilen tümörler, zollinger ellison sendromuna neden olmaktadır. Gastrinomalar, gastrin ismi verilen büyük miktarda hormon salgılamaktadır. Normalde vücut yemek yedikten sonra, az miktarda gatrin salgılar ve mide asit üretimi için tetiklenmektedir. Gastrinomalar büyük miktarlarda gastrin salgıladığında mide çok fazla asit üretir ve bu durumda zollinger ellison sendromuna yol açmaktadır.

Zollinger ellison sendromuna klinik tanının doğrulanabilmesi adına, bazı testler uygulanmaktadır. Bunlar; Mide asit testi, kan testleri, üst gastrointestinal endoskopi ve endoskopik retrograd kolanjiopankreatografidir. ERCP, safra kanallarını vede pankreas kanallaırnı incelemek için, üst GI endoskopi ve x-ışınlarını birleştiren prosedürdür. Üst gastrointestinal endoskopi ise, Üst GI endoskopisi, yemek borusu, mide ve doudenum da dahil olmak üzere üst sindirim sistem yolunun mukozasını görmek adına, bir endoskop kullandığı prosedürdür. Üst GI endoskopi, zollinger ellison sendromunun ya da komplikasyonlarının belirtilerini gösterebilmektedir.

Bunun yanı sıra neden olan tümörleri aramak için bu test uygulanmaktadır. Mide asit testi ise, mide sıvılarının pH’ını ya da asitliğini kontrol etmek adına test istenebilmektedir. Sıvı örneği almak için burundan mideye bir tüp yerleştirilir. Üst gastrointestinal endoskopi esnasında mide asidi pH’sı ölçebilmektedir. Kan testleri de, bir kaç saat boyunca su dışında hiçbir şey yiyip içmeden kan gastrin seviyelerini kontrol etmek için, bir kan testi istenebilmektedir. Yüksek gastrin seviyeleri zollinger ellison sendromunun işareti olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek zollinger ellison sendromu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Zollinger Ellison Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Zollinger Ellison Sendromu Belirtileri

Güçsüzlük ya da baygınlık hiss,
Gitmeyen ani, ksin mide ağrısı,
Sindirim sisteminde kanama belirtileri,
Yutma esnasında ağrı,
Nefes alma sorunları,
Dirençli kusma,
Göğüs ağrısı,
Kilo kaybı,
Mide bulantısı veya kusma,
Göğüste ağrılı yanma hissi,
Göbek ile göğsün ortası arasında karında ya da karında yanma tarzında ağrı,
Tek semptom olabilen ishal.

Zollinger Ellison Sendromu En Sık Nerede Görülür
Zollinger Ellison Sendromu En Sık Nerede Görülür

Zollinger ellison sendromu hastalarında tedavinin amacı, mide asidi yükseliğinin kontrolü vede tümörün cerrahi olarak çıkarılması olarak planlanmaktadır. Yatan hasta bakımı, öncelik ile mide asidi yükseliğini kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Bu durum kontrol altına alındıktan sonra, tümörün yerini, boyutunu belirlemek adına görüntüleme çalışmaları uygulanmaktadır.

Cerrahi rezeksiyon için aday olan hasta kişiler tümörün çıkarılması için değerlendirilmelidir. Metasttik hastalığı olan hastalar için interferon, kemoterapi ve oktreotid yardımcı olabilmektedir. Çalışmalarda bu ajanlara verilen yanıt düşük olur. Tek sınırlı karaciğer metastatik lezyonu olan hasta kişilerde cerrahi rezeksiyon denenebilmektedir.

Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin zollinger ellison sendromu nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Zollinger ellison sendromu nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da zollinger ellison sendromu nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Uyku Terörü Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed