WordPress İçin Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma

WordPress için Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma Robots Düzenleme, her webmasterın yapması gerektiği, robots.txt dosyası düzenleme nasıl olmalı?

WordPress İçin Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma Düzenleme

Wordpress için Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma
Sayfa İçeriği: WordPress İçin Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma, WordPress İçin Seo Yaparken Robots.txt Kullanma, Robots Düzenleme, Robots.txt Dosyası Nasıl Oluşturmalı, Robots.txt Dosyası Nerede, Robots.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur, Gerçekten Bir Robots.txt Dosyasına İhtiyaç Var Mı, Robots.txt Dosyası Nasıl Kullanılır, Seo İçin Robots.txt Dosyasını Optimize Etmek, XML Site Haritanızın Robots.txt Dosyasına Eklenmesi, İdeal Bir Robots.txt Dosyası Nasıl Olmalı

WordPress için seo yaparken robots dosyası kullanma, hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar vede robots dosyası düzenleme nasıl olmalı öğrenebilirsiniz. Sizde wordpress alt yapılı bir websitesine sahipsiniz, robots.txt oluşturma hakkında vede ne olduğu hakkında bilginiz yoksa sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Seo için önemi büyük olan robots.txt hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki wordpress üzerinde robots.txt dosyasını optimize etmek vede nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilginiz yoksa yazımızın devamına gidebilirsiniz. Robots.txt dosyası her site için gerekli mi olup, olmadığu hakkın da bir çok aramalar bulunmaktadır.

Robots.txt aslında önemi oldukça site için önemlidir. Çünkü robots.txt dosyasının siteniz için seo performansında oldukça önemli rol oynamakta. Buda sizin genel olarak arama motorlarıyla iletişim halinde olmanızı vede sitenizin hangi bölümlerinin dizine eklenmesini yada eklenmemesi gerektiğini bildirmenize izin vermektedir.

ROBOTS.TXT DOSYASI NASIL OLUŞTURMALI

Siteniz üzerinde gerçekten bir robots.txt dosyasına ihtiyacınızın olup, olmadığına karar verirken sitenizin arama motorların da ne gibi gelişmesi gerektiğini düşünmelisiniz. Çünkü sitenizin dizini altında robots.txt dosyasının olmaması demek, arama motorlarının da web sitenizi taramasına vede dizine eklemesine engel olunmaz. Bu yüzden ise robots.txt dosyasının oluşturulması bir çok webmasterlar tarafından önerilmektedir.

Sitenizin XML yani site haritasını arama motorlarına göndermek istiyorsanız, google web yöneticisi araçları üzerinden göndermiş olduğunuz site haritasını botlar robots.txt üzerinde arayacaktır. Web siteniz de eğerki hala robots.txt dosyanız yoksa, oluşturmanızı öneriyoruz.

Robots.txt dosyası genellikle sitenizin kök dizinin de bulunmalıdır. Sitenizin ana dizinine bağlanmak için ftp programlarını kullanarak yada cPanel gibi dosya yöneticisi yardımı ile düzenlemeniz gerekmektedir. Not defteri gibi belgeler ile açabileceğiniz yada oluşturabileceğiniz robots.txt dosyasını gerekli izinleri verebilir vede engelleyebilirsiniz. Eğerki sitenizin anadizinin de robots.txt dosyanız yoksa, her zaman bir tane oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken ise, bilgisayarınızdan yeni bir metin belgesi oluşturup, robots.txt olarka adlandırıp, içerini düzenleyerek sonra sitenizin anadizinine yüklemektir.

Robots.txt’de her zaman biçim olarak oldukça basitlik dikkat çekmektedir. İlk satır genel olarak kullanıcı aracını belirtmektedir. Arama botları kullanıcı ile arasındaki bağdır, tüm herşeyi kullanıcıya iletmektedir. Yani, Bingbot, Googlebot gibi tüm botlara talimat vermek için yılıdz işareti kullanılmaktadır. Arama moturlarına yapmanız gereken izin verme veya izin ver yönergeleri size sunulmakta, bu sebep ise hangi bölümlerin dizine eklenmesini istediğinizi vede hangi bölümlerin eklenmemesini istediğini seçebilir özenle dikkat etmelisiniz.

ÖRNEK ROBOTS.TXT DOSYASI

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

Yukarda belirtmiş olduğumuz örnek robots.txt dosyasında, wordpress alt yapılı websitenizdeki robots.txt dosyanızdaki, tüm botlara resim yükleme dizinini arama dizinlerine ekleme talimatı verdik. Daha sonraki iki satırda ise wordpress eklentileri dizinini vede readme.html dosyası dizinlerini arama dizinlerine eklememe talimatını verdik.

Robots.txt dosyasını seo için optimize etme gibi web yöneticileri yönergelerde google, webmasterlara düşük kaliteli içeriği gizlemek üzere kullanılan robots.txt dosyası kullanmamalarını önermektedir. Google’ın tarihini, kategorilerini vede diğer arşiv sayfalarını dizine eklemesini durdurmak için robots.txt dosyasını kullanmayı düşünüyorsanız aklınızdan bile geçirmemenizi öneririz.

WordPress İçin Seo Yaparken Robots Dosyası Kullanma, hakkında site sahiplerinin robots.txt oluşturma ile ilgili merak ettiklerini hazırlayıp, derledik. Sizin de eğerki wordpress için seo yaparken robots.txt kullanma yazımız ile ilgili sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. WordPress için seo yaparken robots.txt sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kronik Yorgunluk Belirtileri?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed