DNS Sunucusu Ne İşe Yarar?

DNS Sunucusu Ne işe Yarar? DNS Sunucusu Nedir? DNS Sunucusu Ne Anlama Gelir? Hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilir, öğrenebilirsiniz.

DNS Sunucusu Ne İşe Yarar? DNS Sunucusu Nedir?

DNS Sunucusu Ne işe Yarar
Sayfa İçeriği: DNS Sunucusu Ne işe Yarar

Domain name system’in kısaltılmış haline DNS denir. Son zamanlar da en çok merak edilen DNS sunucusu ile ilgili bir çok bilgileri yazımızın içeriğin de derleyip hazırladık. DNS kelimesinin Türkçe anlamı da alan isimlendirme sistemi olarak bilinmektedir. Dns sunucusu aslında internetin telefon rehberi olarak tanımlanmaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek DNS sunucusu ne anlama gelir? ve DNS sunucusu nedir? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki DNS Sunucusu ne işe yarar?

Domain name system yani DNS sunucusu alan adıyla IP adresleri birbiriyle eşleştiren veritabanına denir. İnternetin telefon rehberi olarak sınıflandırılmasının nedeni de budur. DNS sunucusu internet uzayını bölümlere ayırmaya, bu bölümleri adlandırmaya vede yine bu bölümler arasında iletişim kurmayı sağlar. Bilgisayar, internet vede ağa bağlı olan bir kaynak için hiyerarşik düzende dağıtılmış vede bir adlandırma sistemi olarak kullanılır. Yazımızın devamına giderek DNS sunucusu nedir? ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

DNS Sunucusu Ne Anlama Geliyor?

DNS Sunucusu Nedir?

DNS sunucusu host isimlerini IP adreslerine çevirmek için kullanılan sistemdir. Host isimler tamamı ile tanımlanan isim mesela full qualified name olarak isimlendirilmektedir. Host ismi bilgisayarın ismini vede bilgisayardaki internet domainini göstermektedir. DNS sunucu çözümleyicilerden vede isim sunucularından meydana gelen sistemdir. Kullanılan internet adreslerinin hepsinin bir IP adresi bulunmaktadır. Bir web sitesine giriş yapar iken, bu IP adreslerini kullanmayız, çünkü IP adresleri çok uzun vede karmaşık yapıda olmaktadır. IP adresleri yerine web sitesinin ismiyle giriş yapılmaktadır. DNS sunucusu ise kullanmakta olunan sitenin IP adresini kayıtlı tutan rehber görevi görmektedir.

Bazı durumlar da DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor gibi sorunla karşılaşılır. Genellikle DNS sunucusu arıza durumları, bilgisayarın internete erişim sağlayamaması gibi durumlar da meydana gelmektedir. DNS sunucusu yanıt vermiyorsa bunun temel nedeni bulmak ve anlamak gerekir. Bazı sorunlar internet servis sağlayıcısındaki problemlerden, anti-virüs programlarından, arızalı modemden yada arızalı TCP, DHCP, IP kaynaklı sorunlardan oluşabilmektedir.

DNS Sunucusu Yanıt Vermediğinde Uygulanacak Yöntemler

DNS Sunucusu Ne İşe Yarar

DNS sunucusu yanıt vermediği durumlarda öncelikle DENETİM MASASI‘NA giriş sağlayın ve AĞ VE PAYLAŞIM MERKEZİ‘ni açın. AĞ AYALARINI DEĞİŞTİR sekmesi altında yer alan SORUNU GİDER sekmesine basın. altında yer alan İNTERNET BAĞLANTISI‘na basın ve yeni bir internet bağlantısı ekranı açın. İnternet bağlantısı ile ilgili SORUNU GİDERME sekmesine basın. Daha sonra hata mesajını görüntülemek için bilgisayarın sorun giderme işlemini bitirmesini bekleyin.

DNS Sunucusu Ayaları Neden Değiştirilir?

DNS Sunucusu Ayarları Nedenleri
DNS Sunucusu Ayarları Nedenleri

DNS sunucu ayarları ile ilgili bazı değişiklik yapmak istediğiniz de ya da güncelleme işlemi yapabileceğiniz bazı ayarlar bulunmaktadır. DNS sunucusu ayarları değiştirme nedenleri; şifreli DNS sunucusu kullanıyor olmak, web sitesinde ki gezintileri günlüğe kaydetme özelliği olmayan DNS sunucusu kullanmak, daha hızlı DNS sunucusu kullanmak ya da DNS sunucusu ayarlarından kaynaklı olarak engellenen sitelere erişim sağlamak gibi bir çok nedene bağlı olarak DNS sunucu ayarlarında değişiklik yapılması gerekmektedir.

DNS Sunucusu Ne İşe Yarar, DNS sunucusu ayarların da yapacağınız en ufak değişikler, web sitelerine karşı bilgisayarınızı daha savunmasız hale getirebilmektedir. Bu konuda yeteri kadar bilginiz yok ise, mümkün olduğunca DNS sunucusu ayarlarınızı değiştirmeyin. Eğer ki sizin de DNS sunucusu ne işe yarar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. DNS sunucusu ne işe yarar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da DNS sunucusu nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Telefonda Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Gelir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed