Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress Kurulumu, bir çok site sahibi wordpress kurulumu hakkında bilgiler aramakta, detayları yazımızda…

Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? WordPress Kurulumu

Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır, WordPress Kurulumu, WordPress Veritabanı Oluşturma, WordPress Kurulumu Resimli Anlatım, WordPress Kurulumu 2018, WordPress Kurulumu Filezilla, Cpanel WordPress Kurulumu, WordPress Kurulumu Hakkında

Her web site sahibinin tercih etmiş olduğu yazılım wordpress internet dünyasına yeni başlayanlar için tercih konusunda önde gelenler arasında yer almaktadır. WordPress yazımızı sayesinde bir çok kolaylıklar vede özelleştirilebilir fonksiyonlar sayesinde baştan aşağı ücretsiz olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Yazımız da bulabileceğiniz WordPress kurulumu nasıl yapılır? Kolay wordpress kurulumu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

WordPress kurulumu için bazı gerekli bilgilerin eliniz de olması gerekmektedir. WordPress kurulumuna geçmeden önce, bilmeniz gereken temel kurallar bulunmaktadır. Her insan kurulumu basit olarak tabiki de yapabilir, yalnız elinde eksik bilgiler bulunuyor ise, o kurulum yarım kalabilmektedir. O yüzden wordpress kurulumuna geçmeden önce herşeyin hazır olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Şunu bilmeniz gerekli zaten kurulum yapacağınız tüm dosyalarının ücretsiz olması vede güvenli olmasından yana sıkıntı duymanıza gerek yok. Eliniz de wordpress kurulum dosyaları vede kullanacağınız eklentileri bulundurmanız size kolaylık sunacaktır. WordPress kurulum, dosyalarına wordpress resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

WORDPRESS KURULUMU İÇİN LAZIM OLAN BİLGİLER

Domain ve Hosting
WordPress yazılımı dosyaları.
FTP programı Filezilla (isteğe bağlı farklı programlar da seçebilirsiniz.)
Siteniz de kullanmak istediğiniz gerekli eklentiler.
Cpanel bilgileri.
Hosting bilgileri.

WORDPRESS KURULUMU HAKKINDA

Fazla lafı uzatmadan, wordpress kurulumuna geçelim. Evet, arkadaşlar dediğimiz gibi kolay şekilde wordpress yazılımını adımlar ile birlikte kurabilirsiniz. Sizde zahmetsiz şekilde wordpress kurulumu yaparak kendi sitenizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Kuruluma geçmeden önce, ftp üzerinden wordpress kurulumu yapabilmeniz için sitenizin anadizinine ulaşabilmeniz gerekmektedir. Yani yukarda gerekli olan bilgiler de dediğim gibi hosting bilgilerinizin eliniz de bulunması gerekmektedir. Eliniz de hosting bilgilerinin olduğunu varsayarak anlatımı devam edelim.

Öncelikle filezilla programınız ile sitenizin dosya dizinine bağlantı kurmanız gerekmektedir. Aşağıda resimde görüldüğü gibi, ftp yardımı ile dosya dizinine ulaşıp wordpress yazılım dosyalarınızı dizine yolluyorsunuz.

Dosya Dizinine Bağlantı Kurmak İçin Bilgileri Girin

Sitenize bağlantı kurulduktan sonra sağ alt köşe de bulunan kutucukta sitenizin dosya paneli ile ilgili dosyaları göreceksiniz. Burda da siteniz ile ilgili dosyalar yer almakta. Ftp, dizininiz de dosyalar filan bulunmuyor yada içerik, resim dahi göremiyorsanız yada hostingi yeni açtırdıysanız bu alan size boş görünecektir. Şimdi wordpress kurulumuna devam edelim. WordPress anadizine kurmak isterseniz ‘public_html‘ klasörünüze tıklayarak wordpress yazılım dosyalarını buranın içine sürükleyerek atabilirsinz. Yukarda belirtmiştim wordpress yazılım dosyalarını, wordpress resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz diye. Unutmayın ki wordpress türkçe son sürümü indirmeniz sizin için kullanım da daha kolaylık sağlayacaktır. Tüm dosyalarınızı ftp üzerinden dizine gönderdiniz daha sonraki adım olarak, veritabanı oluşturma yapmanız gerekecek. Hemen veritabanı nasıl oluşturulur? kısmına geçelim.

WORDPRESS VERİTABANI OLUŞTURMA

Başka yazılımlar da olduğu gibi, wordpress yazılımında da yazıları,dosya isimlerini,kategori isimlerini,etiketleri bir çok verileri veritabanı bağlantısı kullanarak kaydetmekte vede okuyuculara veritabanı sayesinde iletmektedir. Zaten php yazılım kullanan tüm site sahipleri, bunu bilmektedir. Php script kodlayarak tasarım hazırlayanlar, her seferinde veritabanı kullanarak hazırlıklarını yapmaktadırlar. Veritabanı oluşturmak için yapmanız gereken sitenizin cpaneline bağlantı kurmanızdır. Peki cpanele nasıl bağlantı kuracağınızı bilmiyorsunuz… Hemen onun da açıklamasını yapalım, ‘http://www.siteadi.com/cpanel‘ olarak cpanel ekranı açılacaktır. Hosting kullanıcı adınızı vede şifrenizi yazarak cpanele ulaşmış olacaksınız. Cpanel genel de ingilizce olarak gelmektedir. Eğerki türkçe kullanmıyorsanız, ‘Veritabanları‘ databases olaraktır. Ordan MySQL Veritabanı Sihirbazı ise MySQL Databese Wizard olaraktır. MySQL Databese Wizard menüsüne tıkladığımız da karşımıza aşağıda ki resimde gördüğünüz ekran gelecektir. Aşağıda bulunan resimleri tek tek uygulayarak sizde kendi veritabanınızı oluşturun.

Cpanel Veritabani Oluşturma 1
Cpanel Veritabani Oluşturma 2
Cpanel Veritabani Oluşturma 3
Cpanel Veritabani Oluşturma 4
Cpanel Veritabani Oluşturma 4

Yukarda belirtmiş olduğumuz resimlerdeki adımları tek tek uyguladıktan sonra veritabanı bilgilerinizi de ayrı bir yere not edin çünkü wordpress kurulumun da o bilgiler lazım olacak.

KOLAY WORDPRESS KURULUMU

WordPress yazılım dosyalarınızı zaten ilk basta, ftp üzerinden sitenizin dizinine bağlantı kurduğunuz da hepsini atmıştınız. Şimdi geldik wordpress kurulumu son aşaması nasıl yapılıyor onu anlatmaya. Kullanmış olduğunuz tarayıcı ile web sitenize bağlantı kuruyorsunuz. Karşınıza ise wordpress için kurulum ekranı gelmektedir. Daha sonra başlayalım butonuna basarak diğer adıma geçiyoruz. Diğer bölümde ise veritabanı bilgilerinizi size sormaktadır, aşağıda resimde gördüğünüz gibi. Şunuz unutmayın localhost yazan kısıma dokunmuyoruz. Tablo ön eki kısmını ister değiştirin, isterseniz değiştirmeyin o sizin bileceğiniz birşey ama değiştirirseniz güvenlik açısından iyi olacaktır.

Kolay WordPress Kurulumu

Daha sonra girdiğiniz veritabanı bilgileri eğerki doğru ise wordpress kurulumu aşamasını doğru şekilde tamamlamış oluyorsunuz vede siteniz ile ilgili bilgilerin kurulumu aşamasına geçiyorsanız. Onun içinde gerekli yapılışını aşağıda resimde görebilirsiniz.

Kolay WordPress Kurulumu 2

Bu işlemi de tamamladıktan sonra artık wordpress kurulumunu başarı ile bitirmiş oluyoruz. Giriş butonuna tıklayarak seni wordpress admin paneline giriş için yönlendirmektedir. Daha sonra ise, giriş panelinden oluşturmuş olduğun admin kullanıcı adın vede admin şifren ile wordpress admin paneline giriş yapabilir vede wordpress yazılımını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır hakkında siz değerli dostlarımız için hazırladığımız kolay wordpress kurulumunu anlattık. Umarım sizin de işinize yarayacak vede wordpress kurulumu yaparken yardımcı olabilecek bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz. Sizde kolay wordpress kurulumu nasıl yapılır yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Kolay WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; WordPress Ortam Kütüphanesi Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed